HaberlerOtomotiv Tasarım Yarışmasına 600 Proje Başvurusu


Otomotiv endüstrisinde nitelikli ürün ve katma değeri artırma amacıyla bu yıl üçüncüsü düzenlenecek olan tasarım yarışmasına 600 proje başvurusu yapıldı. Başarılı projeler 17-18 Nisan tarihlerinde Bursa Atatürk Kongre ve Kültür Merkezi’nde sergilenerek otomotiv endüstrisinin ana ve yan sanayi firmalarına tanıtılacak. Dereceye girecek projelere toplamda 300 bin TL ödül verilecek. 

Türkiye’yi ihracatta 2023 yılı hedeflerine taşıyacak nitelikli ürünleri ortaya çıkarmak için başlatılan Ar-Ge ve inovasyon seferberliğinin önemli temsilcilerinde Uludağ Otomotiv Endüstrisi İhracatçıları Birliği’nin (OİB) ‘3. Geleneksel Ar-Ge Proje Pazarı’ ve ‘Komponent Tasarım Yarışması’na başvurular sona erdi.  Öğrenciler ve profesyoneller tarafından büyük ilgi gören yarışmaya 600 proje başvurusu yapıldı.

Ar-Ge ve tasarım kültürünün yerleşmesi, ihracatta katma değerin artırılması, yenilikçi ürünlerin tasarlanması, yeni tasarımcılar yetiştirilmesinin teşvik edilmesi, üniversite-sanayi işbirliğinin güçlendirilmesi ve ihracatçılar tarafından özgün ürünlerin dünya pazarlarına sunulmasına katkı sağlanmasını amaçlayan yarışmalarda final için geriye sayım başladı. Bugüne kadar aralarında Boğaziçi, ODTÜ, İTÜ, Marmara, 9 Eylül, Uludağ gibi yaklaşık 25 üniversitede tanıtım toplantıları yapılarak binden fazla öğrenci bilgilendirildi.

Başarılı Projeler Firmalara Tanıtılacak
Yarışmaya katılım için belirlenen son tarih olan 14 Mart’a kadar ‘Ar-Ge Proje Pazarı’ için 94, ‘Komponent Tasarım Yarışması’na ise 276’sı öğrenci, 230’u serbest kategori olmak üzere toplamda 600 proje katıldı.

Ekonomi Bakanlığı’nın desteği ve Türkiye İhracatçılar Meclisi’nin koordinatörlüğünde OİB organizasyonuyla bu yıl 17-18 Nisan tarihlerinde Bursa Atatürk Kongre ve Kültür Merkezi’nde gerçekleşecek yarışmanın ödül töreninde başarılı proje sahiplerine toplamda yaklaşık 300 bin TL ödül verilecek.

Yarışma finali ve ödül törenine Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, otomotiv endüstrisinin tüm paydaşları ve sektöre yön veren birbirinden önemli konuklar katılarak deneyimlerini paylaşmaları bekleniyor. Finallerde Türk otomotiv endüstrisinin geleceğiyle ilgili tüm detaylar masaya yatırılacak.

Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz?

Marka

En Değerli Mülkünüz Markanız...
Bilgi Al

Patent

Patentle daha çok kazanın!
Bilgi Al

Coğrafi İşaret

Şehriniz
Değeriniz Olsun!
Bilgi Al

Endüstriyel Tasarım

Farkınız, tasarımınız!
Bilgi Al

Marka Değerleme

Ölçülmeyen değer, büyüyemez!
Bilgi Al

MarkArt

Marka Bulma
Sanatı...
Bilgi Al