HaberlerPatent Başvuruları Arttı, Tescil Azaldı


Türkiye'de patent başvuruları bu yılın ilk 5 ayında geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 4,8 oranında artarken, tescillenen patent sayısı ise yüzde 2,4 oranında azaldı.

Türk Patent Enstitüsü verilerine göre, 2012 yılının ilk 5 ayında 4 bin 642 olan patent başvuru sayısı, bu yılın aynı döneminde yüzde 4,8 oranında artarak 4 bin 865'e ulaştı. En çok patent başvurusu mayıs ayında yapılırken, en az başvuru ise nisanda gerçekleşti.

Bu yılın Ocak - Mayıs döneminde, yerli patent başvuru sayısı geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 16,7 artarak 2 bin 34 olurken, yabancı patent başvurusu ise yüzde 2,3 oranında azalarak 2 bin 831'e geriledi.

Yapılan değerlendirmelerin ardından verilen patent belgesi sayısı ise geçen yılın ocak-mayıs dönemine göre yüzde 2,4 oranında azalarak 3 bin 454'e geriledi. Bu yılın Ocak - Mayıs döneminde tescillenen yerli patent sayısı, geçen yılın ilk 5 ayına oranla yüzde 31 artarak 495'e yükselirken, tescillenen yabancı patent sayısı ise yüzde 6,4 oranında azalarak 2 bin 959'a düştü.

En Çok Başvuru İstanbul'dan
Ocak-mayıs döneminde en çok patent başvurusu yapan il, 855 başvuruyla İstanbul olurken, bunu 241'le Ankara, 146 ile Bursa, 122 ile İzmir izledi. Yılın ilk 5 ayında Ağrı, Ardahan, Bayburt, Bingöl, Hakkari, Iğdır, Kars, Kilis, Mardin, Muş, Ordu, Siirt, Sinop, Şırnak ve Osmaniye'den patent başvurusu yapılmadı.

Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz?

Marka

En Değerli Mülkünüz Markanız...
Bilgi Al

Patent

Patentle daha çok kazanın!
Bilgi Al

Coğrafi İşaret

Şehriniz
Değeriniz Olsun!
Bilgi Al

Endüstriyel Tasarım

Farkınız, tasarımınız!
Bilgi Al

Marka Değerleme

Ölçülmeyen değer, büyüyemez!
Bilgi Al

MarkArt

Marka Bulma
Sanatı...
Bilgi Al