Ocak 2013Patent Başvurularında Yüzde 10 Artış


Ulusal ve uluslararası alanda rekabetin en önemli unsuru haline gelen patentli ürün sahibi olma bilinci Türkiye’de sürekli katlanarak artıyor. Türk Patent Enstitüsü tarafından açıklanan rakamlara göre Türkiye’de 2012 yılında alınan patent sayısı, 2011 yılına göre yüzde 10 oranında artış gösterdi. 2012 yılında Türkiye’de yerli ve yabancı şirketlerin patent başvuru sayısının 11 bin 500 adet olarak gerçekleşmesi bekleniyor.

Destek Patent Yönetim Kurulu Başkanı Kemal Yamankaradeniz, “Rakamların artması sevindirici ancak Türkiye halen beklenen düzeyin altında. Türkiye Ar – Ge ve inovasyona daha fazla yatırım yaparak dünya pazarlarında rekabet edecek ürünler geliştirme konusunda daha hızlı hareket etmeli.” diye konuştu.

Dünya Pazarlarında Rekabet
Destek Patent Yönetim Kurulu Başkanı Kemal Yamankaradeniz, “Türkiye’de ve dünyada rekabet edebilmenin ölçüsü sahip olduğunuz patent sayısı ile doğru orantılıdır. 2012 yılında yaşanan bu hızlı gelişme Türkiye’nin dünya pazarlarında rekabet edebilmesi için önemli bir adımdır.” dedi. Türkiye’nin sürdürülebilir bir gelişimi ve büyümeyi yakalamasının önemine dikkat çekerek, yakalanan büyümenin sevindirici olması yanında, halen yetersiz olduğu görüşünü savunan Yamankaradeniz, “Şirketlerimizin bu vizyonu artarak devam etmeli. 2012 yılında yakalanan bu rüzgarı doğru kullanarak Ar – Ge ve inovasyon alanına daha çok yatırım yaparak hızlı hareket etmemiz gerekiyor.” şeklinde konuştu.

Türkiye Patentle Büyüyecek
Yamankaradeniz, TPE tarafından açıklanan rakamlardan bazı dikkat çeken örnekler verdi. Türk şirketleri tarafından yurtdışına yapılan patent başvurusu sayısında yüzde 40 gibi bir oranda artış olduğuna dikkat çekerek, yurtdışından Türkiye’ye yapılan patent başvurusunda ise yüzde 7,5 oranında bir artış kaydedildiğini sözlerine ekledi. Yamankaradeniz şöyle devam etti: “Türk ekonomisinin 2012 yılında yaklaşık yüzde 3 büyüme kaydedeceğinin tahmin edildiği bir ortamda, artık daha hızlı büyümeye odaklanmak için, yani %5 üzeri büyüme sağlamak için patente yönelik çalışmaların artışına ihtiyaç vardır.”

Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz?

Marka

En Değerli Mülkünüz Markanız...
Bilgi Al

Patent

Patentle daha çok kazanın!
Bilgi Al

Coğrafi İşaret

Şehriniz
Değeriniz Olsun!
Bilgi Al

Endüstriyel Tasarım

Farkınız, tasarımınız!
Bilgi Al

Marka Değerleme

Ölçülmeyen değer, büyüyemez!
Bilgi Al

MarkArt

Marka Bulma
Sanatı...
Bilgi Al