Nisan 2013Patent Borsası Geliyor


Şirketler Patentlerini Borsaya Açabilecek, Teminat Gösterebilecek.
Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, elinde patent bulunduran şirketlerin, bunları teminat olarak gösterebilecekleri, patentlerin patent borsasında işlem göreceği bir düzenleme yapmaya hazırlanıyor.


Patentler Cari Varlıklara Dönüşecek
Konu hakkında açıklama yapan Bakan Nihat Ergün, “İşletmelerin maddi olmayan duran varlıkları arasında yer alan patentlerin çok daha kolay bir şekilde nakde dönüştürüleceği bu mekanizmayı hayata geçirdiğimizde bu varlıklar, işletmeler açısından duran varlıklar olmaktan çıkacak, cari varlıklara dönüşecekler” dedi.

Patent Borsası
Türkiye’de patent başvurularında son yıllarda ciddi artış olduğuna dikkat çeken Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanı Nihat Ergün, bunları dikkate alarak bir patent piyasası oluşturacaklarını söyledi. Bunun patent borsası olarak nitelendirilebilecek bir yapı olacağını dile getirerek dünyadaki bu konuda başarılı uygulamaları incelediklerini aktardı. Japonya’da 1995 yılında patentlerin teminat olarak kullanılabildiği kredi sisteminin uygulama konulduğuna dikkat çeken Ergün, Almanya’da da Ulusal Finansal Denetleme Otoritesi’nin bankalara finansman için patentlerin teminat olarak kabul edilmesini önerdiğini bildirdi.

Patentlerle Finans Sektörü Arasında Güçlü Bir Bağ Oluşacak
TBMM’ye sunulan tasarının yasalaşmasıyla en uygun modelin hayata geçirileceğini belirten Nihat Ergün, “Objektif kriterler çerçevesinde yapılacak patent değerlemesi sonrasında, sadece teknoloji transferi konusunda atağa kalkmış olmayacağız, aynı zamanda patentlerle finans sektörü arasında güçlü bir bağ oluşturacağız” dedi.

Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz?

Marka

En Değerli Mülkünüz Markanız...
Bilgi Al

Patent

Patentle daha çok kazanın!
Bilgi Al

Coğrafi İşaret

Şehriniz
Değeriniz Olsun!
Bilgi Al

Endüstriyel Tasarım

Farkınız, tasarımınız!
Bilgi Al

Marka Değerleme

Ölçülmeyen değer, büyüyemez!
Bilgi Al

MarkArt

Marka Bulma
Sanatı...
Bilgi Al