HaberlerPatent Davalarında Adalet Yanıltılıyor


Davaların kaderini belirleyen raporların mimarı bilirkişiliğin kitabı sil baştan yazılıyor. Sahte diplomalı bilirkişilerin önüne geçmek ve çağa uymak için yeni liste hazırlanıyor. 

Davaların kaderini belirleyen bilirkişilik müessesi, rant kapısı haline geldi. Uzmanlığının hakkını vererek bilirkişilik yapanların arasına bazı fırsatçılar da karıştı. Hazırladıkları rapor başına ücret alan bilirkişiler arasında sahte diplomalı ve uzmanlık belgeli olanlar bile var. Radikal'in haberine göre bilirkişi raporlarının fabrikasyon haline geldiğini belirten uzmanlar, bilirkişilerin yılda 1500-2000 dava aldığını, yanında onlarca çalışanı dahi olduğuna dikkat çekiyor. Bilirkişilere de sadece yanındakilerin hazırladığı rapora imza atmak kalıyor. Bu durum Adalet Bakanlığı ’nı da harekete geçirdi. Bakanlık hem fırsatçıların önüne geçebilmek hem de ihtiyaç üzerine yeni uzmanlık alanları oluşturmak için bilirkişi listelerinin sil baştan yeniliyor. Bundan böyle denetimler de daha sıkı olacak. Noter onaylı diplomayı bile kabul etmeyen Bakanlık komisyonu, orjinal diplomayı eline isteyecek.

Patent Davaları Adaleti Yanıltıyor
Mesleki deneyim ve bilgi birikimine sahip olmayan bilirkişilerin adalet sistemini yanılttığına dikkat çeken Destek Patent Yönetim Kurulu Başkanı Kemal Yamankaradeniz, “Marka ve patent alanında bilirkişi konusunda yasal boşluk giderek büyüyor. Bu nedenle marka ve patent alanında açılan pek çok dava ya yıllar alıyor ya da zaman aşımına düşüyor. Yanlış yönlendirmeler nedeniyle haksız yere kurumları zarara uğratacak şekilde sonuçlandığı da oluyor” diyor. Yamankaradeniz, şu açıklamayı yapıyor: “Patent haklarının korunması ile ilgili davalarda bazen tayin edilen bilirkişilerin patent vekili bile olmadıklarını görüyoruz. Patent kanunları ile ilgili açılan davaların genel seyri incelendiğinde hemen hemen her dosyada bilirkişi raporuna itirazın gerçekleştiği görülüyor. Bilirkişi ücretlerinin düşük olması bu konuda en büyük engel. Çünkü ücretler düşük olduğu için işin uzmanları binlerce sayfadan oluşan dosyaların sorumluluğunu yüklenmek istemiyorlar.” Yamankaradeniz, bilirkişilerin denetim altına alınması için de bir yasaya ihtiyaç olduğunu ifade ediyor.

Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz?

Marka

En Değerli Mülkünüz Markanız...
Bilgi Al

Patent

Patentle daha çok kazanın!
Bilgi Al

Coğrafi İşaret

Şehriniz
Değeriniz Olsun!
Bilgi Al

Endüstriyel Tasarım

Farkınız, tasarımınız!
Bilgi Al

Marka Değerleme

Ölçülmeyen değer, büyüyemez!
Bilgi Al

MarkArt

Marka Bulma
Sanatı...
Bilgi Al