HaberlerPatent Savaşında Bir Üniversite


Apple'ın başı patent davalarından bir türlü kurtulmuyor. Samsung ile girmiş olduğu patent savaşlarında bir galip bir mağlup olan Apple şimdi de ses tanıma özelliğine sahip "Siri" yüzenden Tayvan'daki ulusal Cheng Kung Üniversitesi tarafından dava edildi.

Tayvan’da bulunan Ulusal Cheng Kung Üniversitesi, kendisine ait iki adet ses tanıma patentini izinsiz kullandığı gerekçesi ile Apple aleyhine ABD’nin Teksas eyaletinde dava açtı. Üniversite, Apple’ın ses tanıma özelliğine sahip Siri isimli sanal asistanının bulunduğu tüm cihazlarda kendisine ait patentlerin ihlal edildiğini iddia ediyor. İlk olarak geçtiğimiz yıl piyasaya çıkan iPhone 4S ile görücüye çıkan Siri, iOS 6 ile birlikte üçüncü nesil iPad’lerde de yerini alacak.

Üniversitenin Apple’a açtığı davayı, Apple tarafından HTC gibi Tayvan menşeili üreticiler aleyhine açtığı patent davalarına bir misilleme olarak değerlendirmek mümkün. Üniversitenin hukuk departmanının başındaki isim olan Chen Xisan da bu değerlendirmeyi doğruladı ve üniversitenin bu dava ile yerel üreticilere destek olmak istediğini açıkladı. Chen, üniversitenin ses tanıma teknolojisi kullanan diğer üreticileri de incelediğini ve Apple’ın sadece ilk adım olduğunu dile getirdi. 

Üniversitenin Apple’dan istediği tazminat miktarına ilişkin bir açıklama yapılmazken, tazminatın ABD’de satışı yapılan Siri yüklü cihazlar üstünden hesaplanabileceği belirtildi. Davanın Teksas’ta açılmasına gerekçe olarak ise bu eyalette davaların hızlı ilerlemesi ve genelde kararların patent sahiplerinin lehine çıkması gösterildi. Apple’dan henüz konuya ilişkin bir açıklama gelmiş değil.

Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz?

Marka

En Değerli Mülkünüz Markanız...
Bilgi Al

Patent

Patentle daha çok kazanın!
Bilgi Al

Coğrafi İşaret

Şehriniz
Değeriniz Olsun!
Bilgi Al

Endüstriyel Tasarım

Farkınız, tasarımınız!
Bilgi Al

Marka Değerleme

Ölçülmeyen değer, büyüyemez!
Bilgi Al

MarkArt

Marka Bulma
Sanatı...
Bilgi Al