Hakan ÖZCANYurtiçi Marka Uzmanı

Uzman GörüşleriPatente Giden Yolda Teşhis, Tedavi


Aşağıdaki yazımızı okumadan önce verilmiş olan tabloyu kullandığınız ürünlerin teknoloji menşeine göre işaretleyiniz. Bu tablonun işaretlenmesi ve sonuçları sizi, yazımızın başlığı olan teşhise götürecektir.

 

Aldığımız hizmet

Türkiye Teknolojisi

Yabancı Teknoloji

Bindiğiniz Araba

 

 

Kullandığınız gözlük

 

 

Taktığınız saat

 

 

Bilgisayarınız

 

 

Bilgisayar Monitörünüz

 

 

Cep telefonunuz

 

 

Masa telefonunuz

 

 

Giydiğiniz spor ayakkabılar

 

 

Makyaj malzemeleri

 

 


İşaretlemeleriniz, günlük hayatımız ve iş hayatımızda kendi teknolojimizi kullanmadığımızı çok bariz bir şekilde gösterdi değil mi? Peki böyle bir tablo karşısında kişiler kendilerini mutlu hissedebilirler mi? Tablonun farkına varana kadar evet, tablonun farkına vardıktan sonra asla.

Mevcut tabloyu sizler çok daha geliştirebilir, yeni eklemeler yapabilirsiniz. Bu geliştirmeleri yaptıkça sadece günlük hayatımızda değil, iş hayatımızda da eğitim, güvenlik ve daha birçok sektörde Türkiye teknolojisinin kullanılmadığını göreceksiniz.

Bu tablodan, milleti oluşturan fertlerin ve devleti oluşturan kurumların ama az ama çok mesuliyeti söz konusudur. Japonya ve Amerika gibi ülkelerde yıllık patent başvurusu 300 bin civarında iken ülkemizde ise ancak 10 bin-12 bin civarına ulaşılmaktadır.  Gün ortalaması olarak baktığımızda ise Japonya ve Amerika’da 821, ülkemizde ise 32 adettir.

Bu sonucun değişimi için başta üniversiteler, devletin teknoloji ile ilgili diğer kurumları ve iş dünyası olmak üzere yüksek ivmeli bir takım çalışması içerisine girip ortak bir hedefe doğru koşmazsak, yukarıda birkaç kalem için işaretleyebildiğimiz Türkiye teknolojisi seçeneğini yakında yapamayabiliriz. Türkiye dünya ile rekâbet etme odağını kaçırmamalılar. Üretilip dünyaya pazarlanamayan ürünler aslında ülkenin bazı değerlerini de yok etmektedir.

Rekabet etmenin yollarını, dünya markası olmuş firmaların çalışmalarına bakarak anlayabiliriz. Yukarıdaki sektörlerden bir kaçını alıp bu sektörlerde dünya markası konumuna gelmiş olan firmaların, ne kadar patenti var diye bir araştırma yapıldığında şaşırtıcı sonuçlar elde edilmektedir.

Evet, rekabet edebilmek için girdi maliyetlerinin mutlaka düşürülmesi lazım. Eğer ciddi çalışmalar yapılmaz ise, mevcut tabloda değişen bir şey olmayacak üretim yapan fabrikalar el değiştirecektir. Sadece isimler değişecek fabrika kısa bir sürede dünyayla rekabet edebilir yapıya kavuşacaktır. Değişim yavaş yavaş başladı… Hızlanması an meselesi!

Bunun için yapılması gerekenler ise; Öncelikle şirketlerin dünya ve ülke bazında,  kendi sektörlerinde yer alan rakiplerinin patent faaliyetlerini izlemesi gerekir. Bugün dünya markası olma yolunda ilerleyen birçok firma bu izleme faaliyetini sürdürmekte, ürün ve sektörle ilgili trendi takip etmekte ve alternatif çözüm önerileri ortaya koymaktadır.

 

Yazımızın başlığında da belirtildiği gibi bu bir teşhis ve teşhis sonrası tedavi sürecidir.
Dünya ekonomisinde para hareketinin ne kadar önemi varsa, patent sayılarının artma ve azalma miktarlarının da o kadar büyük önemi vardır. 

Bir sonraki yazımızda, ürün ve rakip bazında patent faaliyetlerini ve ülke patent sayısındaki değişimleri inceleyeceğiz.

 

Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz?

Marka

En Değerli Mülkünüz Markanız...
Bilgi Al

Patent

Patentle daha çok kazanın!
Bilgi Al

Coğrafi İşaret

Şehriniz
Değeriniz Olsun!
Bilgi Al

Endüstriyel Tasarım

Farkınız, tasarımınız!
Bilgi Al

Marka Değerleme

Ölçülmeyen değer, büyüyemez!
Bilgi Al

MarkArt

Marka Bulma
Sanatı...
Bilgi Al