HaberlerPatentin Liderleri


Şirketler için yeni ürün ve hizmet geliştirmek kadar bunların fikri ve sınai mülkiyet haklarının patentle korum altına almak da büyük önem taşıyor. Patent başvurularını her yıl artıran şirketler, bu yolla ulusal pazarlarda da gücünü artırmak istiyor. 2013 yılında en çok patent başvurusu yapan şirketlerde ilk üçü Arçelik, Ford ve Turkcell oluşturuyor.

Türkiye son yıllarda Ar-Ge ve inovasyon konularında ciddi ilerleme kaydediyor. Sayıları 130’u bulan Ar-Ge merkezlerinde yeni ürün ve hizmetler geliştirilirken bu projelerin patent ile koruma altına alınması da büyük önem taşıyor. Hizmet ve ürünlerin fikri ve sınai mülkiyet haklarının alınmasıyla şirketler, sadece ulusal değil küresel pazarlarda da rekabet gücünü artırıyor.

Patent konusundaki lider şirketlerden biri de Turkcell. Geçen yıl telekomünikasyon sektöründe yapılan tüm patent başvurularının yarısından fazlası Turkcell tarafından gerçekleştirildi. Şirket 2012 yılında 82 patent başvurusuyla Türkiye üçüncüsü ve Kocaeli ili birincisi oldu.

Şirket 2013 sonu itibariyle 277’i ulusal, 43’ü uluslararası olmak üzere toplam patent başvuru sayısını 320’ye çıkarırken, tescilli patent sayısı ise 50’ye ulaştı. Turkcell Ürün ve Servislerden Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Semih İncedayı, Ar-Ge ve inovasyon merkezi Turkcell Teknoloji’yi, 2007’de 44 mühendisle kurduklarını söylüyor.

Şu anda 700’e yakın mühendisle yola devam ettiklerini belirten İncedayı, 'Turkcell Teknoloji, akıllı telefonlar, mobil uygulamalar, mobil internet servisleri, faturalama, ücretlendirme ve tahsilat sistemleri, müşteri ilişkileri ve kanal yönetimi, mobil pazarlama, iş zekası çözümleri, SIM servisleri, mobil finansal servisler, roaming çözümleri, makineler arası iletişim (M2M) platform ve çözümleri, katma değerli telekom servis ve ürünleri geliştiriyor.' dedi.

Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz?

Marka

En Değerli Mülkünüz Markanız...
Bilgi Al

Patent

Patentle daha çok kazanın!
Bilgi Al

Coğrafi İşaret

Şehriniz
Değeriniz Olsun!
Bilgi Al

Endüstriyel Tasarım

Farkınız, tasarımınız!
Bilgi Al

Marka Değerleme

Ölçülmeyen değer, büyüyemez!
Bilgi Al

MarkArt

Marka Bulma
Sanatı...
Bilgi Al