HaberlerRötara Elektronik Uçuş Çantalı Tedbir


Ankara’da çalışma gösteren bir firma TÜBİTAK’tan aldığı Ar-Ge desteği ile ‘Elektronik Uçuş Çantası’ geliştirdi. Sistemle rötar süreleri en aza indiriliyor.

Son yıllarda havayolu taşımacılığının yaygınlaşmasıyla beraber uçakların iniş ve kalkışta yaşadığı gecikme sorunu çözüme kavuşuyor. TÜBİTAK desteğiyle geliştirilen ‘Elektronik Uçuş Çantası’ sistemi ile rötarların en aza indirilmesi hedefleniyor. Uçuşlarda kullanılan bütün veri (bilgi) ve dokümanların elektronik ortama aktarıldığı sistemle uçuş öncesi ve uçuş esnasındaki işlemler çok kısa sürede yapılarak gecikme sürelerinin en aza indirilmesi planlanıyor. Yeni sistem ile uçağın operasyonel dokümanlarına, hava durumu bilgilerine yaklaşma ve alçalma planlarına, yükleme ve denge problemlerine, raporlaşma ve teknik bakım kayıtlarına tatbikat üzerinden kolaylıkla erişilebiliyor.

Havayolu Şirketleri Kullanıyor
Sistemin en önemli avantajlarının başında da havayolu süreçlerine makul olarak hazırlanan uçuş planının elektronik olarak 3G/Wi-Fi gibi iletişim ağları üzerinden uçağa aktarımın sağlanması. Sistem hakkında veri (bilgi) veren proje yürütücüsü Emre Sulh Aksu, TÜBİTAK TEYDEB’ten aldıkları 250 bin TL’lik takviye bütçesi ile projeyi gerçekleştirdiklerini söyledi.

Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz?

Marka

En Değerli Mülkünüz Markanız...
Bilgi Al

Patent

Patentle daha çok kazanın!
Bilgi Al

Coğrafi İşaret

Şehriniz
Değeriniz Olsun!
Bilgi Al

Endüstriyel Tasarım

Farkınız, tasarımınız!
Bilgi Al

Marka Değerleme

Ölçülmeyen değer, büyüyemez!
Bilgi Al

MarkArt

Marka Bulma
Sanatı...
Bilgi Al