Haberler'Sanayinin Üniversitedeki Bilgiye İhtiyacı Var'


Anadolu OSB Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Kutsi Tuncay, sanayinin üniversitedeki imkan ve bilgiye ihtiyaç duyduğunu belirterek, üniversitenin bazı bölümlerini OSB'de açması çağrısında bulundu.

Anadolu OSB Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Kutsi Tuncay, Atılım Üniversitesi’nde yaptığı konuşmada, üniversite -sanayi işbirliği çağrısında bulundu. Sanayinin, üniversitedeki imkanlara ve bilgiye ihtiyaç duyduğunu dile getiren Tuncay, üniversitenin bazı bölümlerinin OSB’de kurulması önerisinde bulundu. Tuncay, 'Gelin bizim bölgemizde haritanın üzerine parmağınızı koyun, size orada yer tahsis edelim' diye konuştu. 

Atılım Üniversitesi’nin her yıl düzenlediği Lisans Araştırma Projeleri (LAP) Günü’nün 4’üncüsü düzenlendi. Etkinlik kapsamında, proje takımlarında yer alan öğrenciler, proje danışmanı öğretim elemanlarının mentorlüğünde gerçekleştirdikleri çalışmaları, projelerden edindikleri deneyimleri ve elde ettikleri sonuçları paylaşıyor. 

Öğrencilerimiz, Sanayi ile Bir Araya Geliyor 
Etkinliğin açılış konuşmasını gerçekleştiren Atılım Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Abdurrahim Özgenoğlu, gerçekleştirilen projeler ile öğrenciler arasında Ar-Ge ve araştırma yapma kültürünün yaygınlaştığını, aynı zamanda öğrencilerin sanayiciler ile bir araya geldiklerini ve tanışma imkanı elde ettiklerini kaydetti. Özgenoğlu 'Geçtiğimiz yıl projelerimizi OSTİM’de sergiledik ve sanayicilerin görmesini sağladık. Öğrenciler yeni fikirler geliştiriyor ve sanayiye uygulanmasını istiyor” dedi. Bu projelerin öğrencilerin kariyer dosyalarında da yer aldığını belirten Özgenoğlu, 'Bizim çocuklarımız tornavida tutmasını biliyorlar. Teorik bilgileri, pratik uygulamaya aktarıyorlar. İş aramaya gittiklerinde de bir adım önde oluyorlar' dedi. 

Üniversitelerin sanayinin hızına yetişebilmesi için sanayinin problemlerine ilişkin projeler gerçekleştirilmesi gerektiğinin altını çizen Destek Patent Yönetim Kurulu Başkanı Kemal Yamankaradeniz, özellikle teknik üniversitelerde inovasyona yönelik çalışmaların öneminden bahsederek Destek Patent’in 'İnoversite' projesini anlattı. Yamankaradeniz, İnoversite projesiyle yüksek lisans, doktora ve bitirme tezlerinin sanayi için uygun duruma getirilebileceğini, patent alınarak değer oluşturulan projelerin de sanayiye transferinin gerçekleşeceğini söyledi.

Bir ya da İki Bölümünüzü Bölgemizde Kuralım 
Açılış konuşmalarının ardından 'İş Dünyasının Öğrencilere Tavsiyeleri' konulu panel gerçekleşti. Panelde de konuşan Anadolu OSB Yönetim Kurulu Başkanı ve Anişmak firmasının Kurucusu Hüseyin Kutsi Tuncay, Atılım Üniversitesi ile sanayinin işbirliği yapmaya ihtiyacı olduğunu söyledi. Üniversite yönetimine 'Gelin bizim bölgemizde haritanın üzerine parmağınızı koyun, size orada yer tahsis edelim, mekatronik bölümünü bölgeye getirelim, uygulamalı eğitim yapalım' çağrısında bulunan Tuncay, şu görüşleri dile getirdi: 'Üniversite -sanayi işbirliği diyoruz ama hep lafta kalıyor. Bizim sizin imkanlarınıza ihtiyacımız var. Biz, sizdeki programlara, sizdeki teknolojiye, sizdeki bilgiye ulaşamıyoruz. Ancak sizdeki imkanları kullanmaya ihtiyacımız var. O zaman, bir ya da iki tane bölümünüzü bölgede kuracağız ve sizlerle biz orada buluşacağız. Bizler de sizlere kendi imkanlarımızı sunacağız. Bu şekilde sanayi üniversite işbirliğıini de etkin şekilde sağlamış olacağız.' 

Girişimci Olmanızı İstiyoruz 
KOSGEB Siteler Müdürlüğü Tekmer Uzmanı Dr. Hüsniye Güler, KOSGEB olarak iş dünyasına girmek isteyen girişimcilere destek verdiklerini ifade ederek 'Sizlerin girişimci olmasını istiyoruz' dedi. Güler, girişimci olmak isteyenlerin KOSGEB’in, Girişimcilik Destek Programı’ndan ve Ar-Ge, İnovasyon ve Endüstriyel Uygulama Destek Programı’ndan faydalanabileceğini kaydetti. OSTİM Savunma ve Havacılık Kümelenmesi Yönetim Kurulu Üyesi ve Dizayn Makina Yetkilisi Behzat Zeydan, üretimi çok iyi yapan ve yüksek teknolojik ürün üreten ülkelerin dünyada söz sahibi ülkeler olduğunu belirtti. Zeydan, 'Gençlerimize sahip çıkarsak, tüketim toplumunun sakıncalarını anlatırsak, bu gençlerimiz üretime yönlenecektir' dedi. 

Geçen Senenin Projesi İtalya’da Satışa Sunulacak 
Arda Makina Temsilcisi Şahan Tahtalıoğlu ise, geçtiğimiz yıl burada gerçekleştirdikleri projelerinin İtalya’dan tasarım ödülü aldığını belirterek 'Ürünümüz ‘Made in Turkey’ yazısıyla İtalya’da satışa sunulabilecek bir hale geldi' dedi. Tahtalıoğlu, öğrencilerin, bu projeler ile oldukça büyük tecrübe sahibi olabildiğini sözlerine ekledi. Gölbaşı Belediyesi Başkan Yardımcısı Mustafa Özcan ise bu etkinliği desteklediklerini e paydaş olmak istediklerini ifade etti.

Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz?

Marka

En Değerli Mülkünüz Markanız...
Bilgi Al

Patent

Patentle daha çok kazanın!
Bilgi Al

Coğrafi İşaret

Şehriniz
Değeriniz Olsun!
Bilgi Al

Endüstriyel Tasarım

Farkınız, tasarımınız!
Bilgi Al

Marka Değerleme

Ölçülmeyen değer, büyüyemez!
Bilgi Al

MarkArt

Marka Bulma
Sanatı...
Bilgi Al