HaberlerSelçuklu Belediyesi Logosunu Tescilledi


Selçuklu Belediyesi Logosu, Türk Patent Enstitüsü tarafından Selçuklu Belediyesi adına tescillendi. Belgeyi, Başkan Yardımcısı Ayhan Gürbüzer Destek Patent Bölge Müdürü Hasan Ataseven'den aldı.

Markaların Korunması Hakkında 556 Sayılı Kanun Hükmünde Kararname'ye göre 10 yıl süreyle tescil edilen Selçuklu Belediyesi Logosu, 1990 yılında yarışma sonucu belirlenmişti. Yrd. Doç. Dr. Mehmet Büyükçanga'ya ait logo tasarımı, Selçuklu medeniyetinin bir yansıması olarak tasarlandı.

Tasarımda Tarihi İzler
Selçuklu Belediye'sinin ismini aldığı Anadolu Selçuklu Devleti'nin tarihini, kültürünü, sanatını, felsefesini yansıtan logoda; Selçuklular'ın yaptıkları çini, minyatür, kündekari eserleri ve taş işçiliğinde görülen sekiz köşeli yıldıza atıfta bulunuluyor. Selçukluların çini eserlerinde turkuaz, patlıcan moru, lacivert ve kirli beyaz kullandıkları dikkate alınarak logoda, lacivert ve turkuaz renkleri kullanılmış. Anadolu Selçuklu döneminden günümüze kadar devam eden Mevlana sema ayinlerinin yedi bölümden oluşması, haftanın yedi günü belediye hizmetlerinin devam etmesi, dünyanın yedi kıtadan oluşması vb. sayılar da dikkate alınarak logo 7 köşeli motiften oluşturulmuş.

Suya özlemin; kıyafetlerde, duvar süslemelerinde, mimaride, resim ve hayatı ilgilendiren çeşitli malzemelerde turkuaz renginin kullanıldığı dikkat çekmektedir. Logoda kullanılan turkuaz, suya olan özlemin bariz belirtisi olarak öngörülmüş, Anadolu Selçuklu sanatını sembolize ve karakterize eden, yaygın şekilde özellikle mimaride ve çeşitli süslemelerde sıkça kullanılmış olan zencirek desenleri ile birlik beraberlik ifade edilmiş. Ayrıca uçmayı, yükselmeyi ve özgürlüğü ifade eden kartalın kanatlarının stilize edildiği görülmektedir. Bu unsurların analizi ve sentezi ile sekiz köşeli yıldız merkez alınarak yedi köşesi dairesel geçme motifi ile çevirmiştir. Zencireğin iki ucu yükseltilip kartal kanatları stilize edilerek kompozisyon tamamlanmıştır. 

Şeklin çevresi de dairesel olarak "1989 " ibaresiyle tescil edilmiştir. Böylece ortaya çıkmış olan amblemin merkez sekiz köşeli yıldızı turkuaz, çevresindeki yedi daireli geçme motifi lacivert rengindedir.

Marka Şehirler Oluşturulmalı
Selçuklu Belediyesi logo tescil belgesini Başkan Yardımcısı Ayhan Gürbezer'e teslim eden Destek Patent Bölge Müdürü Hasan Ataseven, "Marka olmak sadece ürünlere ve tüketime özel bir durum değildir. 2023 vizyonunda marka şehirler hatta marka ilçeler oluşturmamız gerekmektedir. Selçuklu Belediyesi'nin bu girişimini markalaşma adına çok fazla önemsiyoruz. Arzumuz tüm yerel yönetimlerin bu bilinçle hareket ederek bölgelerinin öne çıkardığı markalarının koruma altında tutulmasını sağlamasıdır" diyerek düşüncelerini ifade etti.  

Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz?

Marka

En Değerli Mülkünüz Markanız...
Bilgi Al

Patent

Patentle daha çok kazanın!
Bilgi Al

Coğrafi İşaret

Şehriniz
Değeriniz Olsun!
Bilgi Al

Endüstriyel Tasarım

Farkınız, tasarımınız!
Bilgi Al

Marka Değerleme

Ölçülmeyen değer, büyüyemez!
Bilgi Al

MarkArt

Marka Bulma
Sanatı...
Bilgi Al