HaberlerSeydişehir Küpe Balı Patenti Alındı


Konya’nın Seydişehir ilçesinde bulunan bal üreticilerinin bir araya gelerek kurdukları Bal Üreticileri Birliği, kaymakamlığın desteği ile bal dolum tesisleri ve satış mağazasını kurarken, Seydişehir Küpe Balı patenti de alındı. Günlük 500 kilogram üretim kapasitesi bulunan makinelerin bulunduğu tesis patent ile birlikte 50 bin liraya mal oldu. Doğal olan Seydişehir Küpe Balı, birlik üyesi arıcıların Torosların eteğinde küpe dağının ekolojik ortamında elde ediliyor.

Kaymakam Tuncay Sonel, özellikle Torosların eteğinde Küpe Dağları tabir edilen yerlerde zengin bir doğal örtü olduğunu belirterek, “Bu ekolojik ortamda arıcılık önem kazanıyor. İstedik ki bal üreticileri birliği üyelerine böyle bir katkı yapalım. Seydişehir’imize ait bu doğal ve faydalı balımızın patentini alalım, bunun için gerekli girişimlerde bulunduk. Seydişehir Küpe Balı olarak tescillendi. Bu şekilde yöremize ait balın markalaşması sağlandı hem de üreticiler bir araya getirilerek daha güvenilir ve hijyenik ortamlarda ürettikleri balın paketlenerek tüketiciye sunuldu. Yılda bir buçuk milyondan fazla aracın geçtiği Konya-Seydişehir-Antalya yolundaki vatandaşlarımızın beğenisine sunmaya başladık. Seydişehir’ e gelen bir misafirimiz artık gönül rahatlığı ile doğal, hijyenik ve kaliteli Seydişehir Küpe Balını alıp afiyetle yiyebilir” diye konuştu.

Seydişehir Bal Üreticileri Birliği Başkanı Mustafa Taşdöğen ise, Kaymakam Tuncay Sonel’ e teşekkür ederek, “Daha önceden ürettiğimiz balı pazarlama noktasında sıkıntılar yaşıyorduk. Kurduğumuz bal üreticileri birliği ile bu sorunu biraz olsun aşabilsek de kaymakamımızın desteği ile önemli gelişmeler elde ettik. Bundan sonra ilçemizin adını taşıyan bir patentimiz var ve ürettiğimiz ballar artık hijyenik ortamda paketlenerek değerinde alıcısını bulacak” dedi.

Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz?

Marka

En Değerli Mülkünüz Markanız...
Bilgi Al

Patent

Patentle daha çok kazanın!
Bilgi Al

Coğrafi İşaret

Şehriniz
Değeriniz Olsun!
Bilgi Al

Endüstriyel Tasarım

Farkınız, tasarımınız!
Bilgi Al

Marka Değerleme

Ölçülmeyen değer, büyüyemez!
Bilgi Al

MarkArt

Marka Bulma
Sanatı...
Bilgi Al