Ağustos 2013Şoförsüz Taksiler Yollarda


Türkiye'de ilk kez geliştirilecek insansız kişisel hızlı taşıma sistemi projesi için Ulaştırma Bakanlığı'na 10 milyar liralık Ar-Ge desteği başvurusu yapıldı, sistemin ilk prototipi üretildi.

Dünyada henüz emekleme aşamasında olan insansız ulaşım teknolojilerinde söz sahibi olmak isteyen Türkiye'de, ilk insansız taksi projesini geliştirmek üzere proje hazırlayan İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü (İYTE), Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı'ndan Ar-Ge desteği talebinde bulundu. 

Sistemin prototipini geliştiren üniversite, desteğin sağlanması halinde 3 yıl sonra kampüs içinde normal trafik akışı içinde insansız taksileri çalıştırmayı hedefliyor. 

"Türkiye'nin İlk İnsansız Hızlı Ulaşım Projesi" için Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı, Haberleşme Genel Müdürlüğü'nün Ar-Ge destek programlarına başvuru yapıldı. 

Türkiye Teknolojinin Gerisinde Kalmamalı

İYTE Rektörü Prof. Dr. Mustafa Güden, dünyada insansız taşıma teknolojilerinin geliştiğini, Türkiye olarak bu teknolojinin gerisinde kalmamak için bir proje geliştirdiklerini belirtti. 

Dünyada benzeri sistemleri kuran firmalar bulunduğunu ancak hiçbir firmanın yazılımını satmadığına dikkati çeken Güden, geliştirilecek sistemle Türkiye'nin bu teknolojide söz sahibi olmasını hedeflediklerini ifade etti. 

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı'na sunulan projeyi özel şirketlerin de desteğiyle 3 yılda tamamlamayı planladıklarını belirten Güden, "Türkiye'nin ilk insansız hızlı taşıma projesini İYTE kampüsü içinde tamamlamış olacağız. Sistemin ilk denemesinin ardından özellikle havaalanları, üniversite ve hastane kampüsleri, fuar alanları, büyük siteler için yeşil teknolojiye sahip, modern ulaşım imkanı sağlanacak. Sistemi, İzmir'in adayı olduğu EXPO 2020'yi kazanması halinde organizasyonun gerçekleştirileceği alana da kurmayı planlıyoruz" şeklinde konuştu. 

Akıllı telefonla çağrılacak

Proje Sorumlusu olan İYTE Teknopark Koordinatörü Emrah Tomur da öngörülen sisteme göre, kampüs içinde yolculuk yapmak isteyen bir kişinin akıllı telefonundaki mobil uygulamaya girerek, gitmek istediği yeri yazacağını, sistemin en yakın aracı bu kişiye yönlendireceğini ifade etti.Bakanlığa yaptıkları destek başvurusunun bir kaç ay içinde yanıtlanmasını beklediklerini sözlerine ekleyen Tomur, "Projede yer alan tüm taraflar heyecanla kararı bekliyor. Onay gelmesi halinde kısa sürede başlayıp, 3 yılda tamamlamak istiyoruz" dedi.

Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz?

Marka

En Değerli Mülkünüz Markanız...
Bilgi Al

Patent

Patentle daha çok kazanın!
Bilgi Al

Coğrafi İşaret

Şehriniz
Değeriniz Olsun!
Bilgi Al

Endüstriyel Tasarım

Farkınız, tasarımınız!
Bilgi Al

Marka Değerleme

Ölçülmeyen değer, büyüyemez!
Bilgi Al

MarkArt

Marka Bulma
Sanatı...
Bilgi Al