Kasım 2014Taklitlerle Mücadele ÖnemliTaklit; başkasına ait fikir, ürün, yenilik veya eserlerin kopyalanması ve haksız kazanç elde etmek amacıyla çoğaltılmasıdır. Başkasının sahip olduğu değerleri çalmaya teşebbüs etmenin hırsızlıktan farkı olmadığı gibi son derece ağır bir suçtur. Yoğun emeklerle ortaya çıkarılan eserlerin art niyetli kişiler tarafından kopyalanarak haksız kazanç elde etmesine elbette göz yumulmaması gerekir. Bu nedenle marka, patent, tasarım ve sanat eserlerini izinsiz çoğaltarak ekonomik yarar sağlayanlara ağır cezai hükümler uygulanmalıdır. 

Ülkemizde bu konunun takibinden ve cezai yaptırımlarından sorumlu emniyet güçlerinin hassasiyetini takdir ediyorum, fakat uzmanlık gerektiren bu durum için özel birimlerin kurulması ve takip çalışmalarının titizlikle yürütülmesi daha etkin sonuçlar çıkaracaktır. Zira yurt dışında taklitle mücadele konunun uzmanı taklit polisleri tarafından yürütülmektedir. 

Ülke ekonomisine milyarlarca dolar zarar veren taklit ürünler nereden gelirse gelsin mutlak suretle engellenmelidir. Kaçak ve hileli yollardan yurdumuza sokulmak istenen bu ürünlerin girişlerini durdurmak için de gümrüklerimizin daha bilinçli ve dikkatli davranması gerekmektedir. Kimsenin bu ülkenin markalarını, patentlerini, müzik eserlerini kopyalamaya ve taklit etmeye hakkı yoktur. Tabi ki bu suçu işleyenlere yardımcı olanlar da aynı derecede suçludur. 

Esasen toplum olarak da bilinçli hareket ederek bu sahte ve taklit ürünlere karşı birlikte mücadele etmeliyiz ki gerçekten vatandaşlık görevimizi yerine getirmiş olalım. Daha az ödemek amacıyla taklit ve korsan ürünü almayarak bu sahteci ve hak tecavüzcülerini toplum olarak direkt cezalandırmalıyız. Özellikle Tüketici derneklerinin Taklit ve Korsanla mücadele konusunda inisiyatif alarak etkin rol oynamaları gerekmektedir. Taklit ve Korsanla mücadelede yapılacak olan bilinçli bir kampanya planlamasının etkili sonuçlarını yurtdışı örneklerinde görebiliyoruz. Unutmamalıyız ki taklit ve korsan ürünleri üretenlerin vergisiz kazançları ülke ekonomisine ağır bir darbedir. Birlikte üreteceğimiz yenilikler ve yeni markalar ise bu ülkenin geleceğidir.

Güzel günler geçirmeniz dileklerimle,

Kemal Yamankaradeniz
Destek Patent A.Ş.
Yönetim Kurulu Başkanı

Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz?

Marka

En Değerli Mülkünüz Markanız...
Bilgi Al

Patent

Patentle daha çok kazanın!
Bilgi Al

Coğrafi İşaret

Şehriniz
Değeriniz Olsun!
Bilgi Al

Endüstriyel Tasarım

Farkınız, tasarımınız!
Bilgi Al

Marka Değerleme

Ölçülmeyen değer, büyüyemez!
Bilgi Al

MarkArt

Marka Bulma
Sanatı...
Bilgi Al