Yasemin ÖzlükYurtiçi Marka Uzmanı

Uzman GörüşleriTasarım Başvuruları 2010 Raporu


Türkiye'nin 'LAHEY ANTLAŞMASI' Kapsamında Yapılan Başvurulara Ait 2010 Yılı Raporu

İnsan emeğinin görsel neticesi olan ürünlerin daha kolay ve daha az maliyetle istenilen ülkelerde tescil işlemini gerçekleştirmesi amacını öngören Lahey antlaşması kapsamında tasarım müracaatları, ihracat yapan uluslararası işletmelerin ticari başarılarının arkasındaki itici güçler arasında yer almaya devam ediyor. 

Dünya Fikri Mülkiyet Teşkilatının 2010 yılı raporuna göre Lahey kapsamında yapılan tasarım başvuru sayılarının %6 oranında artmış olup, Türkiye’nin başvuru sayıları itibariyle sevindirici verilere sahip olduğu görülmektedir.

Bu verilere göre;

Lahey Antlaşması kapsamında 2010 yılında 10,741 adet tasarım başvurusu gerçekleştirilmiş olup, 4,589 adet başvuru ile Türkiye en fazla başvuru tercihi edilen ülkeler arasında İsviçre’den sonra 2. sırada yer almıştır.  

Lahey kapsamında tasarım başvurusu talep eden 40 ülke arasında ise Türkiye 7. sırada yerini almıştır.

2006-2010 yılları arasında tasarım sayısı olarak en fazla başvuru yapan 28 ülke içerisinde Türkiye 5. sırada olup, bu veriler ışığında Türkiye’den yapılan 287 adet başvurunun 100 adedi Destek Patent A.Ş. tarafından gerçekleştirilmiştir. 

Bu sevindirici veriler, 2008 yılında yaşanılan mali krize rağmen, uluslararası arenada sürdürülebilir bir büyüme yaşandığını ve bu pazarda bizimde Türkiye olarak ısrarla varlığımızı sürdürmeye niyetli olduğumuzu göstermektedir. 

Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz?

Marka

En Değerli Mülkünüz Markanız...
Bilgi Al

Patent

Patentle daha çok kazanın!
Bilgi Al

Coğrafi İşaret

Şehriniz
Değeriniz Olsun!
Bilgi Al

Endüstriyel Tasarım

Farkınız, tasarımınız!
Bilgi Al

Marka Değerleme

Ölçülmeyen değer, büyüyemez!
Bilgi Al

MarkArt

Marka Bulma
Sanatı...
Bilgi Al