HaberlerTasarım Ürünlere Değer Katıyor


Türkiye’nin ihracat birim fiyatı oralama 1.48 dolar. Ev tekstili sektörü, tasarımla ürünlerin katma değerini artırırak birim fiyatını 10.7 dolara yükseltti. Uludağ Tekstil İhracatçıları Birliği (UTİB) Başkanı İbrahim Burkay, “ihracat birim fiyatında Çin’i geçtik, hedefimiz 13-14 dolara  çıkarak Almanya’yı da yakalamak” dedi. 

UTİB Ev Tekstili Tasarım Yarışması’na Başvurular Başladı
Bu yıl öğrenciler ve profesyonellerin yanında üniversiteler de tasarım için yarışacak. İhracatta katma değeri yüksek ürünler satmanın yolu tasarımdan geçiyor. Özgün tasarıma sahip, markalı ürünler daha yüksek fiyattan alıcı buluyor. Ev tekstili sektörünün yıllar önce bu gelişmenin farkına vararak rotasını bu yöne çevirdiğini belirten Uludağ Tekstil İhracatçıları Birliği (UTİB) Başkanı İbrahim Burkay, Türkiye ihracatında ortalama kilogram fiyatın 1.48 dolar olduğuna işaret ederek, “ev tekstilindeki birim fiyatın 10.70 dolara yükseldiğini” açıkladı.

Çin'i Geride Bıraktık
İhracatta birim fiyatın tasarımla ve markalı ürünlerle artırıldığını kaydeden UTİB Başkanı Burkay, Dünya piyasalarında kilogramı 7.8 dolardan ürün satan Çin’i geride bıraktıklarını, hedeflerinin 3 yıl içinde birim fiyatı 13-14 dolarlara ulaşarak Almanya’yı yakalamak olduğunu bildirdi. Yarışmalar öğrencileri, tasarımlar sektörü teşvik ediyor küresel rekabette tasarım, Ar-Ge ve İnovasyon’un artık vazgeçilmez olduğunu ifade eden İbrahim Burkay, bu yıl üçüncüsünü düzenleyecekleri Ev Tekstili Tasarım Yarışması’nın bu konuda önemli bir adım olduğunu vurguladı. 

Türkiye’de üniversitelerin tasarım bölümlerinin son yıllarda aşama kaydettiğini kaydeden UTİB Başkanı İbrahim Burkay, “Üniversitelerin de  desteğiyle her yıl tasarım yarışmalarına katılan öğrenci sayısı artıyor. Bu yıl 12 üniversite ile road show yapacağız. Üniversiteler bu yarışa katılırsa, öğrencileri de daha fazla teşvik ederler. Tasarımın önemi iyi kavranırsa da gençler gelecek planlamalarında tasarımcılığı ilk sıralara alır” diye konuştu.

En inovatif tasarıma 10 bin TL ödül uluslararası pazarlarda moda ve trend yaratabilmek amacıyla düzenlenen yarışmanın son başvuru tarihi 15 Şubat 2013. Öğrenci ve profesyonel olmak üzere iki grupta yarışmacılar birincilik için mücadele edecekler. Yatak, banyo, perde ve koltuk olarak dört kategoride gerçekleşecek yarışmada, hem öğrenci hem de profesyonel yarışmacıların birincilerine 7 bin 500, ikincilere 4 bin, üçüncülere de 3'er bin lira ödül verilecek. Yarışmada inovatif tasarım sahibi ise 10 bin lira ödülün yanısıra 2 yıl süreyle yurtdışında eğitim olanağı kazanacak.

Tekstil Sanayicileri Tescil Konusunda Daha Bilinçli

Tekstil sanayicilerinin gelinen noktada tescil koruma anlamında daha bilinçli olduğunu ifade eden Destek Patent A.Ş. Operasyon Müdürü Sedat Kızılay,"Sanayiciler bu bilinç çerçevesinde dünyanın en kaliteli pazarında tüketicilerine her geçen gün daha iyi hizmet vermek ve ürünler sunmak için büyük çaba sarf etmekte,  bunun paralelinde çok değerli olan yeni ve özgün tasarımlarını tasarım tescil yasası ile koruma altına alarak hareket etmeleri gerektiğini bilmelidirler" Kızılay, Sınai Haklar açısından sanayicilerimize ağır görevler düştüğünün altını çizerek "Sanayicilerimiz artık kendi ilgi alanına giren tüm üretim sistemleri ve teknolojilerle ilgili dünyadaki mevcut yenilikleri, ayrıca tüm yeni gelişmeleri, yeni tasarlanmış desen ve modellerle ilgili başvuruları yakından takip ederek izlemek zorundadırlar" dedi. İhracatçılara da seslenen Kızılay, "Yeni dizayn edilmiş özgün tasarımlarını yerli ve yabancı ülkelere pazarlayan şirketler, söz konusu ürünlerini hangi ülke pazarlarına sürecekse, o pazarlarda ürünlerini piyasaya sunmadan gerekli korumanın sağlanması için endüstriyel tasarım tescil başvurularını yapmalıdırlar. Firmalar sadece fuarlarda sergilenen veya pazarlarda satılan ürünler hakkında bilgi sahibi olmalarının yanısıra, hedef pazarda ve ülkelerde tescil konusunda yapılan çalışmaları da yakından takip etmelidirler" diyerek sözlerini tamamladı.

Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz?

Marka

En Değerli Mülkünüz Markanız...
Bilgi Al

Patent

Patentle daha çok kazanın!
Bilgi Al

Coğrafi İşaret

Şehriniz
Değeriniz Olsun!
Bilgi Al

Endüstriyel Tasarım

Farkınız, tasarımınız!
Bilgi Al

Marka Değerleme

Ölçülmeyen değer, büyüyemez!
Bilgi Al

MarkArt

Marka Bulma
Sanatı...
Bilgi Al