Basında Çıkan HaberlerTasarımcı KOBİ'ye dev destek geldi


Marka ve tasarım başvurularındaki hızlı yükseliş KOBİ'lere rekor teşvik olarak geri döndü. Firma başına 1.4 milyon liraya çıkarılan desteklere bu ay yeni fırsatlar da eklendi

Ekonomide 'hızlı yükselme' hedefine kitlenen Türkiye, radarına tasarım sektörünü aldı. Firma başına 1.4 milyon lira gibi rekor düzeye çıkarılan desteklere bu ay içerisinde çok sayıda yeni düzenleme de eklendi. Buna göre her firmaya tasarımcı, modelist ve mühendis istihdamı için 1 milyon liralık destek geliyor. Ayrıca alet, teçhizat ve yazılım için 250 bin, seyahatler için de 150 bin dolara kadar teşvik ödemesi yapılacak.

300 BİN DOLARA ÇIKTI
Firmalara patent, faydalı model ve endüstriyel tasarım tesciline ilişkin harcamaları ile yurt dışında marka tescili ve korunmasına ilişkin giderler için de yüzde 50 oranında, yıllık 50 bin dolara kadar destek geliyor. Tasarımcı şirketlerin yurt dışına yönelik tanıtım harcamalarına da yıllık 300 bin dolara kadar destek verilecek. Patent, marka ve tasarım başvurularının uzun süredir Türkiye ekonomisinin üzerinde büyümesi, teşvik politikalarının seyrinde etkili oldu. 2015'in 7 aylık döneminde bu trendin güçlü şekilde sürdüğünü belirten Destek Patent Yönetim Kurulu Başkanı Kemal Yamankaradeniz, "2014 ve 2015'e ait ilk 7 aylık verileri karşılaştırdık. Buna göre 2014'ün 7 ayında 54 bin 557 olan marka başvuru sayısı 2015'in aynı döneminde 54 bin 961'e çıktı. 4 bin 508 olan patent ve faydalı model başvuru sayısı ise 4 bin 550'ye yükseldi" dedi.

KOBİ'LERE ANTİ-DAMPİNG UYARISI
Küresel ekonomideki durgunluk ve düşen emtia fiyatları, anti-damping davalarını uçurdu. İstatistiklere göre Türkiye'ye açılan dava sayısı bir önceki yıla göre yüzde 28 arttı. En fazla dava açılan sektörler ise balıkçılık, tekstil, kimya ve çimento oldu. Bu davalara bakan Trade Resources Company yöneticisi Bülent Hacıoğlu, KOBİ'lere şu uyarıda bulundu: "Bu tip soruşturmalar tahminlerinizin ötesinde yoğunlukta geçiyor. Ortalama bir damping soruşturmasında, örneğin ABD Ticaret Bakanlığı'na yaklaşık 20 bin sayfa evrak sunuyoruz. Sektörlere bu davalarda birlik olarak hareket etmelerini tavsiye ediyoruz."

YATIRIMLAR SONUÇ VERİYOR
Yamankaradeniz, "Marka, patent ve endüstriyel tasarım alanında yapılan başvuru sayısındaki artış, ekonomik anlamda güç kazanan Türkiye'nin Ar-Ge ve inovasyon yatırımlarından sonuç aldığını gösteriyor" diye konuştu.

Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz?

Marka

En Değerli Mülkünüz Markanız...
Bilgi Al

Patent

Patentle daha çok kazanın!
Bilgi Al

Coğrafi İşaret

Şehriniz
Değeriniz Olsun!
Bilgi Al

Endüstriyel Tasarım

Farkınız, tasarımınız!
Bilgi Al

Marka Değerleme

Ölçülmeyen değer, büyüyemez!
Bilgi Al

MarkArt

Marka Bulma
Sanatı...
Bilgi Al