Haberler".TC"Uzantılı Domain Alım Süresi "Tescilli Marka" Sahipleri İçin Uzatıldı


“.TC’’ uzantılı alan adlarının farklı kişilerce alınmasını engellemek amacıyla satın alma süresi markası tescilli olan hak sahiplerine öncelik vermek için uzatıldı.  

“.TC’’ alan adı korumasını sağlayan kurum sözcüleri tarafından yapılan açıklamada, gösterilen yoğun ilgiden dolayı marka tescil belgesi olan kurum ve kişilere tanıdıkları öncelikli kayıt süresini 28 Kasım saat 24.00’e kadar uzatıldığı belirtildi. Tüm kurumlara ve kişilere açık ön kayıt sürecinin 29 Kasım - 3 Aralık arasında gerçekleşeceğini belirten şirket yetkilileri, 4 Aralık saat 14.00 itibariyle genel kayıt sürecini başlatacaklarını ve “.TC” alan adını isteyen herkesin kullanımına açacaklarını belirttiler.
 
Öncelik Marka Sahibinde
Marka haklarını korumanın önceliklerinden olduğunu ifade eden şirket yetkilileri, TC uzantılı alan adlarına marka sahiplerinin yoğun talebini dikkate alarak tanınan öncelik süresini uzattıklarını ifade ettiler. Ayrıca tüketicilerle tahsis anında yapılan sözleşme gereği alan adlarının gerçek sahipleri ile ilgili ihtilaf halinde İstanbul Ticaret Odası bünyesinde görev yapan Hakem Kurulu’nun kararlarına uyulacağını bildirildi. 

Gelişen internet pazarında bir çok alan adı uzantısının zaman zaman satışa çıkarıldığını belirten Destek Patent A.Ş. Avukatı Av. Aksu Teke, alan adı satışlarının dünyada olduğu gibi ülkemizde de çeşitli uzantılarla satıldığını belirterek, "Burada önemli olan satın alım önceliğinin markanın tescilli olduğu hak sahibinde olmasındadır". Teke marka sahipleri açısından, 3. şahıslar tarafından oluşturulabilecek kötü niyetli kullanımlar için "İzlenebilecek hukuki ve cezai yollar elbette mevcuttur. Türk Ticaret Kanunu ve 556 sayılı Markaların Korunması Hakkında Kanun Hükmünde Kararname, bahsi geçen hakların korunmasına tabiidir. Ayrıca “.TC” uzantılı alan adlarından kaynaklanacak uyuşmazlığın çözümlenebilmesi için İstanbul Ticaret Odası nezdinde Tahkim Uzlaştırma Hakem Bilirkişilik Yönetmeliği hükümleri ve Türkiye Cumhuriyeti yasaları çerçevesinde görev yapacak İTO Hakem Kurulları da oluşturulmaktadır" diyerek görüşlerini belirtti.

Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz?

Marka

En Değerli Mülkünüz Markanız...
Bilgi Al

Patent

Patentle daha çok kazanın!
Bilgi Al

Coğrafi İşaret

Şehriniz
Değeriniz Olsun!
Bilgi Al

Endüstriyel Tasarım

Farkınız, tasarımınız!
Bilgi Al

Marka Değerleme

Ölçülmeyen değer, büyüyemez!
Bilgi Al

MarkArt

Marka Bulma
Sanatı...
Bilgi Al