HaberlerTeknoloji Transfer Platformu Hizmet Vermeye Başladı

Türk Patent Enstitüsü’nün  patent, faydalı model veya endüstriyel tasarım korumasına konu teknolojileri lisanslamak, satın almak veya satmak isteyen tarafları buluşturmak amacıyla oluşturduğu  Teknoloji Transfer Platformu bugün itibariyle hizmet vermeye başladı. Türk Patent Enstitüsü’nde başvuru işlemleri devam eden veya tescil edilmiş patent, faydalı model ve tasarımları da satışa sunabilecek.

Türk Patent Enstitüsü'nde 26 Şubat 2015 Perşembe günü gerçekleşen tanıtım toplantısında konuşma yapan Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Müsteşarı Prof. Ersan ASLAN "Teknoloji Transfer Platformu buluş sahibi ile girişimciyi, sorunu olanla çözüm bulanı, fikri olanla fikir arayanı bir araya getirerek muazzam bir sinerji oluşturacak" diyerek, ülkenin sınai mülkiyet altyapısına önemli katkılar sağlayacak platformun planlamasından hayata geçirilmesine kadar olan süreçte emeği geçen herkese teşekkür etti. Prof. ASLAN, Türkiye'nin endüstriyel tasarım başvurularında ise 2013 yılında, Avrupa'da ilk üç ülkeden biri konumuna geldiğini hatırlatarak, "Tüm bu gelişmeler, Türkiye'nin sınai mülkiyet alanındaki potansiyelini harekete geçirmeye başladığını ve sanayicilerimizin sınai mülkiyetin önemini daha iyi kavradığını göstermektedir. Yine Bakanlığımızca uygulamaya aldığımız Girişimci Bilgi Sistemi verilerine göre tasarım yapan firmaların yapmayanlara göre daha yüksek faaliyet karlılık oranlarında çalıştıkları görülmektedir" diye konuştu.

TPE Başkanı Prof. Dr. Habip ASAN konuşmasında ise ülkelerin ekonomik kalkınmalarında, etkin işleyen sınai mülkiyet sistemlerinin çok önemli rolü bulunduğuna işaret etti. Buna karşın, ticarileşme zinciri işlemeyen bir sınai mülkiyet sisteminin, bir noktadan sonra tıkanması ve işlevsiz hale gelmesinin kaçınılmaz olduğuna dikkati çeken Prof. ASAN, bu alanda son dönemde elde edilen başarıların, ekonomik faydaya dönüştürülmesi gerektiğini söyledi.

Üniversite ve sanayinin, ulusal değer zinciri içerisinde büyük önem taşıdıklarını ama misyonları ve çalışma alışkanlıkları bakımından tümüyle farklılık gösterdiklerini anlatan Prof. ASAN, şöyle konuştu: "Bu aykırılıklardan dolayı, iki taraf arasında işbirliğini oluşturmak oldukça zordur. İşbirliği için gerekli ortamların oluşturulması, tarafların bir araya getirilerek aynı dili konuşmalarını sağlamak, büyük çabalar ve uzun süreçler gerektirebilmektedir ancak, bu sürecin oluşumu ve gelişimi sadece iki tarafın kapalı etkileşimine bırakılırsa süreç ya başarısız olmakta ya da oldukça uzun bir zaman almaktadır. Tarafların bu zorlu süreci başarılı bir şekilde atlatarak birbirleri ile çalışma alışkanlığı kazanabilmeleri için yapılacak en etkin çözüm, tarafları buluşturan ara yüzler oluşturmaktadır. Teknoloji Transfer Platformu bu düşüncenin ürünü olan bir arayüzdür. Dünyada ve ülkemizde buluşların alınıp satılabildiği ara yüzler olmasına karşın, Teknoloji Transfer Platformu, Türk Patent Enstitüsünün veri tabanıyla tam entegre bir şekilde hizmet sunacağından oldukça farklı bir konumda yer almaktadır."

Etkinlik çerçevesinde ayrıca, son 5 yıl içinde TPE siciline kayıtlı en fazla lisans veren gerçek ve tüzel kişilere ödül verildi. 

Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz?

Marka

En Değerli Mülkünüz Markanız...
Bilgi Al

Patent

Patentle daha çok kazanın!
Bilgi Al

Coğrafi İşaret

Şehriniz
Değeriniz Olsun!
Bilgi Al

Endüstriyel Tasarım

Farkınız, tasarımınız!
Bilgi Al

Marka Değerleme

Ölçülmeyen değer, büyüyemez!
Bilgi Al

MarkArt

Marka Bulma
Sanatı...
Bilgi Al