HaberlerTescilli Sivas Köftesi İçin Denetimler Yapıldı


Sivas Ticaret ve Sanayi Odası, Esnaf ve Sanatkarlar Odası, Lokantacılar Odası, Tarım İl Müdürlüğü ve Zabıta Müdürlüğü ekipleri tarafından Sivas köftesi üretimi yapan ve satan işletmelere yönelik denetimler yapıldı.

28 Firmada İncelemeler Yapıldı
Marka tescili alınan Sivas köftesini, korumak ve gelecek kuşaklara gerçek yapısını bozmadan ulaştırmak amacıyla yapılan bu çalışmalar kapsamında Sivas Ticaret ve Sanayi Odası’nda yetki belgesi alan 28 firmada incelemeler yapıldı. Yapılan denetimlerde numuneler, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Kontrol Laboratuarlarında ekoli, salmonelle, tür, mikrobiyoloji, tuz, yağ gibi çeşitli tahlil ve incelemelere tabi tutulacak. Sonuçların olumsuz çıkması halinde firmaların satış belgeleri iptal edilecek.

Uyarıları Dikkate Almayan İşletmelere Cezai İşlem
Yapılan denetimlerde ayrıca yetki belgesi almadan Sivas köftesi satan işyerleri de denetlendi. Yetki almayanların işletme tabelalarından ve menülerinden Sivas köftesi ibareleri kaldırılacak. Uyarıları dikkate almayan işletmelere ise cezai işlem uygulanacak.

Sivas Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Osman Yıldırım, Sivas köftesinin markalaştıktan sonra coğrafi işaret kazanarak, büyük tüketici gruplarıyla buluşmasına imkan sağlayacaklarını söyledi. Köftenin de damak zevkine uygun olarak korunacağını açıklayan Yıldırım, “Amacımız kentin kültürünün önemli unsurlarından biri olan Sivas köftesini korumak ve gelecek kuşaklara, esas yapısını bozmadan ve bozdurmadan teslim etmektir” dedi. Öte yandan, Sivas Köftesi hazırlanırken herhangi bir kimyasal işlem görmeyen doğal kaynak tuzu kullanıldığı belirtildi.

Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz?

Marka

En Değerli Mülkünüz Markanız...
Bilgi Al

Patent

Patentle daha çok kazanın!
Bilgi Al

Coğrafi İşaret

Şehriniz
Değeriniz Olsun!
Bilgi Al

Endüstriyel Tasarım

Farkınız, tasarımınız!
Bilgi Al

Marka Değerleme

Ölçülmeyen değer, büyüyemez!
Bilgi Al

MarkArt

Marka Bulma
Sanatı...
Bilgi Al