HaberlerTeşvikte KOBİ'nin Altın Yılı


KOBİ'lere 2014'te rekor düzeyde teşvik var. 1 Ocak itibarıyla yeniden dizayn edilen teşviklerden 100 bine yakın KOBİ istifade edecek. 6.1 milyar lira destek dağıtılacak.

Türkiye ekonomisinin dinamosu KOBİ'lere bu yıl rekor düzeyde teşvik ve hibe kredi geliyor. 1 Ocak itibarıyla yeniden dizayn edilen teşviklerden 100 bine yakın KOBİ istifade edecek. Başını KOSGEB, KGF, TTGV, Kalkınma Ajansları ve TÜBİTAK gibi kurumların çektiği 12 ayrı destek kurumu 54 farklı alanda 6.1 milyar lira destek dağıtacak.

Ar-Ge Yapana 4 Milyon TL
Teşviklerin odağında ise Ar-Ge var. Bu kapsamda Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, firmalara 4 milyon liraya kadar Ar-Ge hibe desteği sağlayacak. Ayrıca Ar-Ge faaliyetlerine getirilen vergi muafiyeti 2023 sonuna kadar muaf tutulacak. 2014'ün bir başka müjdesi de Ar-Ge merkezlerini ilgilendiriyor. Bu merkezlerde tam zamanlı eleman çalışma zorunluluğunda alt sınır 50'den 30'a düşecek. Ar-Ge teşviklerinin bir başka adresi olan TÜBİTAK da proje bazlı desteklerini sürdürecek. Kurumun bu yıl KOBİ'lere 1 milyar TL'nin üzerinde destek vermesi planlanıyor. Yüz binlerce şirkete can suyu olan KOSGEB son yıllardaki atılımları ile KOBİ'lerin zihin haritasını değiştirmeye başladı. Girişimcilikten ortaklık kültürüne, Ar-Ge çalışmalarından küresel ticarete kadar birçok alanda KOBİ'lere yol gösteren ve destekleyen kurum son yıllarda hizmet sektörünü de destek sınıfına alarak 3.4 milyon işletmeyi hizmet kapsamına aldı. Özellikle düşük faizli kredi teminin de kurum önemli bir rol üstleniyor. KOSGEB yetkililerinin yaptığı açıklamaya göre, KOSGEB bütçesinin başlangıç ödenek rakamı 390 milyon TL olarak belirlendi. Ekonomi Bakanlığı'na bağlı olarak çalışan Kalkınma ajansları 2013 yılında bin 685 projeye 635 milyon liranın üzerinde destek sağladı. Sağlanan destek, 2012 yılında gerçekleşen 353,9 milyon lirayı neredeyse ikiye katladı. Kurumun 2014 hedefi ise 499 milyon TL'yi 2 bin yatırım projesiyle buluşturmak var. Bu yıl tarımsal yatırımlara da önemli destekler var. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığının ilgili kuruluşu olan Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu (TKDK) bu alanda desteklerin önemli bir merkezi durumunda.

6 Adımda KOSGEB Desteklerine Ulaşın
1- Destek alabilmek için www.kosgeb. gov.tradresinden E-KOBİ bölümündeki "KOSGEB'e ilk Kayıt" linkini tıklayın.
2- İşletmenize ait "E-KOBİ" kullanıcı adı ve şifresi alın.
3- Bu işlemlerden sonra hangi destek programından yararlanmak istediğinize karar verin.
4- Yaptığınız proje başvurusu kurula sunulacak.
5- Projeniz kabul edildiğinde sizden taahhütname istenecek.
6- KOSGEB birimi, söz konusu belgeleri inceleyerek işletmenizin banka hesabına destek ödemesini yapmaya başlayacak.

Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz?

Marka

En Değerli Mülkünüz Markanız...
Bilgi Al

Patent

Patentle daha çok kazanın!
Bilgi Al

Coğrafi İşaret

Şehriniz
Değeriniz Olsun!
Bilgi Al

Endüstriyel Tasarım

Farkınız, tasarımınız!
Bilgi Al

Marka Değerleme

Ölçülmeyen değer, büyüyemez!
Bilgi Al

MarkArt

Marka Bulma
Sanatı...
Bilgi Al