HaberlerTHK Üniversitesi ile TPE'den İşbirliği


Türk Hava Kurumu (THK) Üniversitesi, üniversite içinde Türk Patent Enstitüsü (TPE) birimi oluşturmak için TPE ile işbirliği protokolü imzaladı. THK Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ban, patent ve telif haklarının ön plana çıkmasının bir ülkenin kat ettiği yolu gösteren önemli gelişmelerden olduğunu söyledi. THK Üniversitesi Türkkuşu Kampüsü'ndeki imza töreninde, THK Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ünsal Ban ve TPE Başkanı Habip Asan birer konuşma yaptı. Geçmişte millet olarak bu tür kavramlara uzak olunduğunu anımsatan Ban, "Bugün geldiğimiz noktada patent ve telif haklarının bir ülke için ne kadar önemli olduğunu çok iyi görüyoruz. Bunun temel sebeplerinden biri de Türkiye'nin son yıllarda ArGe'ye yapmış olduğu yatırımlardır. Bir ülke Ar-Ge'ye ne kadar fazla yatırım yaparsa, bu tür konularda da o kadar ön plana çıkıyor" diye konuştu.

THK Üniversitesi'nin kendi misyonuna uygun olarak böyle bir adım attığına işaret eden Ban, havacılık çalışmaları ile ilgili herhangi bir konu ortaya çıktığında TPE ile bu konuda neler yapılabilirin üzerinde çalışacaklarını dile getirdi. Ban, ülkenin mevcut durumuna bakıldığında patent ve telif alanlarında istenilen yerde olunmadığını da sözlerine ekledi.

Bilgi ekonomisi TPE Başkanı Habip Asan da Türkiye'de sınaî mülkiyetle ilgili konulara daha "yaşlı" üniversitelerin ilgi duyduğu şeklinde bir algı olduğunu belirterek, THK Üniversitesi ile imzaladıkları protokolün bu anlamdaki önemine dikkat çekti. Bilgi ekonomisi konusundaki etkinliklerin geçmişle kıyaslanmayacak derecede arttığını kaydeden Asan, "Bundan 20 sene öncesine gittiğimizde bu tür etkinlikler, parmakla sayılacak kadar azdı. Yine bu hafta içerisinde 5. Sanayi Şurası düzenlenecek. Bütün bu etkinliklerdeki ana konu daha yüksek katma değerli bir ekonomik yapıya geçmek, burada da iş dönüp dolaşıp bilgi ürününe geliyor. Üretim yapısına bilgiyi katan ülkeler hedeflerini yakalayabilir" diye konuştu.              
                         

Asan, TPE olarak THK Üniversitesine her türlü desteği vermeye hazır olduklarını vurguladı. Konuşmaların ardından işbirliği protokolü imzalanırken, TPE Başkanı Asan, Rektör Ban'a, Osmanlı dönemindeki markaların konu edildiği bir kitap armağan etti.

Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz?

Marka

En Değerli Mülkünüz Markanız...
Bilgi Al

Patent

Patentle daha çok kazanın!
Bilgi Al

Coğrafi İşaret

Şehriniz
Değeriniz Olsun!
Bilgi Al

Endüstriyel Tasarım

Farkınız, tasarımınız!
Bilgi Al

Marka Değerleme

Ölçülmeyen değer, büyüyemez!
Bilgi Al

MarkArt

Marka Bulma
Sanatı...
Bilgi Al