HaberlerTofaş Yeni Model Tasarımlarıyla Hedef Büyüttü


Tofaş, Ar-Ge ve tasarımda yeni hedeflerini belirledi. Şirketin CEO’su Başaran, “2014-2016 yılları arasında Tofaş, kendi ürünlerini geliştiren, model, tasarım ve patentte özerk bir şirket olacak” dedi.

Türkiye’nin önde gelen otomotiv üreticilerinden Tofaş, hedef büyüttü. Yeni modellerdeki tasarım desteğiyle öne çıkan şirket, yakın gelecekte kendi tasarımları geliştirmek için kolları sıvadı. Şirketin Üst Yöneticisi (CEO) Kamil Başaran, 2012’nin başından bu yana geleceği inşa ettiklerini belirterek, Tofaş’ın Ar-Ge’sinin 2 yıl içinde otonom (özerk) bir yapıya sahip olacağını söyledi. Tofaş’ın, altyapı yatırımlarıyla dünyadaki klasmanında ‘altın’ seviyeye yükselen ilk Fiat fabrikası olduğunun altını çizen Başaran, “2014, 2015 ve 2016’da Tofaş kendi ürünlerini geliştiren, model, tasarım ve patent konusunda otonom olan, müşteri isteklerini tespit edip buna göre üretim yapıp ihraç eden bir fabrika haline gelecek” dedi.

En Büyük Teşvik Öngörülebilirlik
2013’ün zor bir yıl olduğunu vurgulayan Başaran, en zorlandıkları konunun mevcut müşterileri tutmak olduğuna kaydetti. Yeni yıla ‘Döviz kurunun seyri nasıl olacak’ sorusuyla girdiklerini ifade eden Başaran, 770 ile 800 bin adetlik bir toplam satış tahmini yaptıklarını, sektöre yapılacak en büyük teşvikin ‘öngörülebilirlik’ olduğunu dile getirdi. 2014’ten beklentilerinin daha yüksek olduğunu ifade eden Başaran, şöyle devam etti: “Ancak bu kez işimiz kolay, çünkü yeni modellerimiz olacak.”dedi.

2 Milyon Liralık Ferrari’den 8 Adet Sattı 
Tofaş bünyesinde faaliyet gösteren FerMas, yeni modellere olan ilgiyle birlikte 2013’ü kârlı kapatan şirketler arasında yerini aldı. Şirketin Müdürü Ferhat Albayrak, 2012’de 21 olan Ferrari satışlarının 2013’te 23’e çıktığını, 40 adet de Maserati sattıklarını söyledi. Bu rakamlar arasında en dikkat çekeni 660 bin euroluk (yaklaşık 2 milyon lira) etiketle satılan ve markanın en pahalı modeli konumundaki F12 Berlinetta’den tam 8 adet satılması.

Tek Modelle Rekabet Zor
Kamil Başaran, Fiat markasıyla 2015’ten itibaren satışa sunulacak olan yeni sedan modelin, Tofaş Ar-Ge’sinin 520 milyon dolar yatırımla geliştirdiği yeni platform üzerine kurulacağını söyledi. Bir ‘mono’ modelle yola devam edebilmenin mümkün olmadığını, rekabetin bu platform üzerinden yeni modeller geliştirmeye zorladığını kaydeden Başaran, “Mevcut yan sanayimizle bunu başaracak güçteyiz” diye konuştu.

Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz?

Marka

En Değerli Mülkünüz Markanız...
Bilgi Al

Patent

Patentle daha çok kazanın!
Bilgi Al

Coğrafi İşaret

Şehriniz
Değeriniz Olsun!
Bilgi Al

Endüstriyel Tasarım

Farkınız, tasarımınız!
Bilgi Al

Marka Değerleme

Ölçülmeyen değer, büyüyemez!
Bilgi Al

MarkArt

Marka Bulma
Sanatı...
Bilgi Al