HaberlerTPE Senato Bilgilendirme Toplantılarına Devam Ediyor


Türk Patent Enstitüsünce yürütülen “Üniversitelerde Sınai Mülkiyet Bilgisinin Yaygınlaştırılması Projesi” kapsamında yurt çapında üniversitelerde gerçekleştirilen "Senato Bilgilendirme Toplantıları"nın biri daha TOBB Üniversitesinde yapıldı. 

Türk Patent Enstitüsü Başkanı Prof. Dr. Habip ASAN, üniversite senatosuna, sınai mülkiyet hakları, sınai mülkiyetin üniversiteler açısından önemi, yürütülen proje ve Türk Patent Enstitüsü'nün üniversitelere yönelik diğer faaliyetleri hakkında bir sunum yaptı. 

Prof. Dr. Habip ASAN, üniversite sanayi arasındaki bilgi transfer sürecinde üniversitelerin oynadığı role değindi. Dünyadaki teknik bilginin %80’nini barındıran, yayımlanmış 70 milyonun üzerindeki patent dokümanlarına internet üzerinden ücretsiz erişim yapılabildiğine dikkat çekerek, her yıl üzerine yaklaşık 2 milyon yeni başvurunun eklendiği sınıflandırılmış, en güncel teknik bilgilerden oluşan bu kaynağın akademisyenler için ne denli önemli olduğunu anlattı.

Patent bilgisinin, Ar-Ge faaliyetlerinde tekrarı önleme, teknik problemlere yeni fikir ve çözümler için altyapı oluşturma, belirli bir teknolojik alanda son gelişmelerin takip edilmesine imkan tanıma, yurtiçi ve yurtdışında diğer üniversitelerdeki bilimsel çalışmalar hakkında bilgi sağlama gibi kritik öneme sahip niteliklerinden söz eden Prof. Dr. Habip ASAN, Avrupa Patent Ofisi, Avrupa Birliği İç Pazar Uyum Ofisi ve Türk Patent Enstitüsü işbirliğiyle başlatılan “Üniversitelerde Sınai Mülkiyet Bilgisinin Yaygınlaştırılması Projesi” kapsamında üniversitelerde düzenlenen senato bilgilendirme toplantıları ile küresel rekabetin önemli araçları olan patent, marka ve tasarım gibi konularda üniversitelerin üst yönetimlerinde farkındalık oluşturulmasının amaçlandığını belirtti. 

Üniversitelerden yapılan patent başvurularının artması gerektiğini belirten Prof. Dr. Habip ASAN, sınai mülkiyet haklarıyla ilgili pek çok önemli düzenlemenin yanı sıra üniversite buluşlarının ticarileştirilmesinin önünü açacak yeni bir takım düzenlemeler içeren sınai mülkiyet yasa tasarısının da TBMM’ye sevk edildiğini aktardı.

TPE

Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz?

Marka

En Değerli Mülkünüz Markanız...
Bilgi Al

Patent

Patentle daha çok kazanın!
Bilgi Al

Coğrafi İşaret

Şehriniz
Değeriniz Olsun!
Bilgi Al

Endüstriyel Tasarım

Farkınız, tasarımınız!
Bilgi Al

Marka Değerleme

Ölçülmeyen değer, büyüyemez!
Bilgi Al

MarkArt

Marka Bulma
Sanatı...
Bilgi Al