HaberlerTÜBİTAK Desteğiyle Güneş Enerjili İHA Üretildi


Güneş enerjisiyle çalışan yüzde yüz yerli insansız hava aracı(İHA) üretildi. Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırmalar Kurumu(TÜBİTAK), alçak irtifalı, kısa menzilli, otomatik uçuş ve kontrol kabiliyeti özelliklerine de sahip olan 2 adet insansız hava aracının üretimine destek verdi. Ankara Bilkent Cyberpark Teknoloji Bölgesi'nde faaliyet gösteren TK3-Teknik Firması, TÜBİTAK TEYDEB'den aldığı yaklaşık 200 Bin TL'lik destekle projeyi hayata geçirdi. TAN100 olarak adlandırdıkları İHA'lar hakkında bilgi veren proje danışmanı TOBB Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ünver Kaynak, güneş enerjili İHA projesinde Türkiye'de sonuca ulaşan ilk firma olduklarını belirtti.

Türkiye'nin güneş enerjisi açısında çok zengin bir ülke olduğuna dikkat çeken Kaynak, “Ülkemizin ve kurumlarımızın İHA alanında keşif, gözlem, haberleşme, ölçüm gibi ulusal düzeyde çok çeşitli ihtiyaçları bulunuyor. Biz de bu ihtiyaçlara çözüm sunabilmek için bu projeye başladık.” dedi. TÜBİTAK'tan aldıkları destekle başladıkları projeyi 7 kişilik bir ekiple tamamladıklarını ifade etti.  Kaynak, “Projeyle güneş enerjisine dayalı insansız uçaklar sınıfında öncü bir çalışma tamamladık. Proje sonucunda elektrik motorlu ve enerjisinin yüzde 30'unu güneş enerjisinden sağlayan, kısa menzil dahilinde otomatik uçuş kontrol yeteneğine sahip, ileri kompozit malzemeden yapılmış 2 adet İHA geliştirilerek öncü uçuş testlerini başarıyla tamamladık. Uçağımız Google Earth üzerine işaretlenen alanlara otomatik pilotla rahat bir şekilde ulaşabiliyor.” ifadelerini kullandı.
                                                                                                                                                                   
İHA üzerinde halen geliştirme sürecinin devam ettiğini dile getiren Ünver Kaynak, araçların havada kalma süreleriyle ilgili bilgi de verdi. Kaynak şu bilgileri verdi: “Azami kalkış ağırlığı 18 kilogram olan mevcut sistem sadece batarya desteğiyle 90 dakika güneş enerjisi destekli olarak 120 dakika havada kalabiliyor. Şu anki haliyle sadece gündüz görüntüsü alabiliyor. Biz bu uçağı test amacıyla geliştirdik. Geliştirdikleri TAN100'ün enerjisinin hâlihazırda yüzde 30'unu güneş enerjisinden sağladığını belirten Kaynak, “Öncelikle mevcut güneş panellerinin yüksek teknolojili panel kullanımıyla araçların yüzde 100 güneş enerjisinden beslenen şekle dönüştürülmesini hedefliyoruz.” dedi.

Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz?

Marka

En Değerli Mülkünüz Markanız...
Bilgi Al

Patent

Patentle daha çok kazanın!
Bilgi Al

Coğrafi İşaret

Şehriniz
Değeriniz Olsun!
Bilgi Al

Endüstriyel Tasarım

Farkınız, tasarımınız!
Bilgi Al

Marka Değerleme

Ölçülmeyen değer, büyüyemez!
Bilgi Al

MarkArt

Marka Bulma
Sanatı...
Bilgi Al