HaberlerTÜBİTAK Elektirikli Otomobil'e 100 Milyon Lira Ayırıyor


TÜBİTAK Başkanı Prof. Dr. Altunbaşak, özel sektörle birlikte 100 milyon TL'lik bir bütçeyle elektrikli otomobiller konusunda proje açılacağını söyledi.
 
Uludağ Üniversitesi'nde düzenlenen Ar-Ge Günleri'nde konuşan TÜBİTAK Başkanı Prof. Dr. Yücel Altunbaşak, bu yıl içerisinde özel sektörle birlikte 100 milyon TL'lik bir bütçeyle elektrikli otomobiller konusunda proje açılacağını söyledi. Altunbaşak, yıllar içerisinde projenin 500 milyon TL'lik bir bütçeye ulaşmasını beklediklerini kaydetti.

Türkiye'nin Ar- Ge alanında son 10 yılda önemli bir çıkış yakaladığını belirten TÜBİTAK Başkanı Prof. Dr. Altunbaşak, GSYİH'dan Ar-Ge'ye ayrılan payda oranın düşük ama Ar-Ge'ye ayrılan kaynakların artış hızının yüksek olduğunu, Türkiye'nin bu alanda dünyada ikinci sırada yer aldığını vurguladı.

Altunbaşak, "TÜBİTAK'ın üniversitelere ve sanayiye ayırdığı kaynak son 8 senede 66 kat arttı. Ar-Ge personeli sayımız 15 binlerden 72 binlere yükseldi. Hedefimiz 300 bine ulaşmak. Ar-Ge'ye ayrılan kaynakların artış hızında, güzel gelişmeler var. Ama eksiklerimiz de var" dedi. Altunbaşak, ocak ayı itibariyle proje teşvik ikramiyelerinin yanı sıra akademisyenlere proje performans ikramiyesi verileceğini, araştırmaların 100 bin TL'ye kadar destekleneceğini aktardı.

Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz?

Marka

En Değerli Mülkünüz Markanız...
Bilgi Al

Patent

Patentle daha çok kazanın!
Bilgi Al

Coğrafi İşaret

Şehriniz
Değeriniz Olsun!
Bilgi Al

Endüstriyel Tasarım

Farkınız, tasarımınız!
Bilgi Al

Marka Değerleme

Ölçülmeyen değer, büyüyemez!
Bilgi Al

MarkArt

Marka Bulma
Sanatı...
Bilgi Al