HaberlerTÜBİTAK Patent Destek Programı Yürürlüğe Girdi


1602 Kodlu 'TÜBİTAK Patent Destek Programı' Teknoloji ve Yenilik Destek Programları Başkanlığı (TEYDEB) tarafından 1 Ocak 2014 tarihinde yürürlüğe girdi.

Program, ülkemiz kaynaklı ulusal ve uluslar arası patent başvuru sayısının arttırılmasını, gerçek ve tüzel kişilerin patent başvurusu yapmaya teşvik edilmesini ve ülkemizdeki patent sayısının arttırılmasını hedefliyor. 


'Belge Almaya Özendiriyor'
Sistemin belge almaya özendirdiğini, lisans gelirlerinin arttırılmasını istediğini belirten Destek Patent Patent Yöneticisi Hakan Özcan, '2006 yılından bu yana TÜBİTAK tarafından verilen 1008 kapsamındaki desteklerde bürokrasi ve evrak yoğunluğu söz konusuydu. Yeni uygulama olan 1602 desteklerinde bürokrasi ve evrak yoğunluğu azaltılmış durumda. 1008 kapsamında elde edilen tecrübeler ışığında gerçekten faydalı olanlar yapılmaya çalışılmış.' dedi. 

Hakan Özcan, 'Patenti sadece patent olarak görmemelisiniz. Patent, cari açığın ortadan kaldırılmasında, bu pek mümkün olmasa da en azından azaltılmasında katkı sağlayacak bir kavramdır. Çin, Güney Kore, Japonya, Almanya ve Amerika gibi büyük ekonomi olmuş ülkelerin ortak özellikleri patent üreten ve patent lisans gelirleri yüksek olan ülkeler olduğunu görmekteyiz.  Bu sebeple patent konusunda yapılacak her teşvik faydalı olacaktır. Tabi patent kültürü oturmuş firmaların desteklenmesi bu kültürün öğrenilmesini sağlayacaktır.' şeklinde konuştu. 

'Kobi Olmayan Firmalar Ödülden Yararlanamıyor'
Gerçek desteğin belge alımı sonrasında sağlandığını söyleyen Hakan Özcan, 'Pek çok kobi ana sanayisinin yönlendirmesiyle pek çok şeyi öğrenmekte. Patent kültürü oturmamış kobilerin desteklenmesi, patent kültürü kobilere göre bir adım önde olan büyük firmaların ödül dışı bırakılması patent sayılarının azalmasına neden olacaktır.' dedi. Özcan, Desteğin büyük bölümünü oluşturan ödül kısmında sadece şahıs, üniversite ve kobilerin desteklenmesinin, kobi olmayan firmaların bu desteklerden yararlanamamasının biraz şaşırtıcı olduğunu da sözlerine ekledi. 

'Patent Derinlik Gerektirir'
Programın uluslar arası alanda patent konusunda ülkemizi ileriye taşıyıp taşımayacağını zamanın göstereceğini belirten Özcan, patent sayılarının artmasının güç gibi gözüktüğünü ifade etti. Özcan, 'Patent sayılarının artmasının zor olmasının sebebi sadece kobilere, üniversitelere ve şahıslara bu desteğin verilmiş olmasıdır. Özellikle uluslar arası sistemde harcamayı siz yapıyorsunuz. Sonrasında fatura ve bu faturayı ödediğinize dair dekont ibrazıyla destek alıyorsunuz. Uzun bir süreç olan (3-4 yıl) belgelendirmeden sonra hibeye dönen desteklerden faydalanıyorsunuz. Bu da belli bir bütçe yükü getiriyor. Bu bütçe yüküne desteklenenlerden sadece üniversiteler dayanabilir. Şahıs ve kobiler için oldukça güç bir durum.' dedi. 

Üniversitelerin Türkiye’de patent üretiminde sistemin çok dışında olduğunu sözlerine ekleyen Özcan, 'Üniversitelerde son zamanlarda ciddi gayretler var fakat bu sabır gerektiren uzun soluklu bir iş. Patent bugünden yarına üretilebilen bir şey değildir. Alın terinden çok beyin teri, derinlik gerektirir.  Bu derinlik de zaman içerisinde oluşur. Tecrübe gibi paranız da olsa satın alamazsınız. Yaşamanız gereken süreçler, yapmanız ve yaparak öğrenmeniz gereken hatalar vardır.' ifadelerini kullandı.

'Programın En Büyük Artısı Bürokrasinin Azaltılmış Olmasıdır'
Üniversitelerin patent üretebilir konuma gelmesi ve büyük firmaların açığını kapatabilmesi durumunda sistemin güzel çalışacağını belirten Hakan Özcan, 'Programın en büyük artısı bürokrasinin azaltılmış olmasıdır. Son zamanlarda üniversitelerin patent üretmesi, lisans gelirlerini arttırması yönünde ciddi bir destek ve çaba mevcuttur. Fakat dediğimiz gibi daha patent araştırması yapamayan bir yapının patent üretebilmesi pek mümkün değil. Patent portföyü olmayan bir yapının ise lisans gelirinin olması olanaksız.' dedi. Özcan, sistemin en büyük eksiğinin de, patent üretme altyapı ve kültürüne sahip olan büyük firmaların bu desteklerden yoksun bırakılması olduğunu sözlerine ekledi.

Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz?

Marka

En Değerli Mülkünüz Markanız...
Bilgi Al

Patent

Patentle daha çok kazanın!
Bilgi Al

Coğrafi İşaret

Şehriniz
Değeriniz Olsun!
Bilgi Al

Endüstriyel Tasarım

Farkınız, tasarımınız!
Bilgi Al

Marka Değerleme

Ölçülmeyen değer, büyüyemez!
Bilgi Al

MarkArt

Marka Bulma
Sanatı...
Bilgi Al