HaberlerTürk-Alman Bilim Yılı Sınıf Atlatacak


Berlin Teknik Üniversitesi’nden Prof. Dr. Şahin Albayrak, ‘2014 Türk-Alman Bilim Yılı’nın başladığını belirterek, ”İki ülke arasındaki köprüler bilim çalışmasıyla sağlamlaşacak” dedi.

Almanya Federal Eğitim ve Araştırma Bakanlığı ile Türkiye Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’nın beraber hayata geçirdiği ‘2014 Türk-Alman Bilim Yılı’, iki ülke arasında bilim köprüsü kuracak. Bilim Yılı, birliktelik platformu yaratarak iki ülkede araştırma, eğitim ve inovasyonla uğraşan insanları bir araya getirmeyi hedefliyor.

Türk-Alman Bilim Yılı’nın Amacı Nedir?
Tam adıyla ‘Türk-Alman Araştırma, Eğitim ve İnovasyon Yılı’, iki ülkedeki bakanlığın ortaklaşa hayata geçirdiği bir işbirliği çerçeve anlaşmasıdır. ‘Science Bridging Nations’ sloganı ile temel olarak iki ülke arasındaki köprüleri ortak bilim çalışmalarıyla sağlamlaştırmayı amaçlıyor. Bu kapsamda her iki ülkenin de faydalanabileceği yüksek inovasyon potansiyeline sahip araştırma ve eğitim faaliyetlerini desteklemek ve artırmak için aktiviteler ve programlar düzenleniyor.

Ar-Ge Kültürü Oluşacak
Araştırma, eğitim ve inovasyon, ülkelerin kalkınmasında büyük önem taşıyor. Almanya’daki bu kültürün Türkiye’de de yerleşmesi orta ve uzun vadede kazanımlar doğuracak. Almanya açısından ise, burada yaşayan geniş Türk kitlesi de dikkate alınarak, Türk bilim insanlarıyla yapılacak ortak çalışmaların hem kültürel paylaşım, hem de sanayi işbirlikleri adına son derece pozitif katkılar sağlayacağı öngörülebilir.

Bilim Yılı’nın Türkiye’ye nasıl katkıları olacak?
En önemlisi Türkiye’de bir Ar-Ge kültürünün oluşması. Türkiye, Ar-Ge’de henüz emekleme safhasında. Bu mantalitenin olgunlaşması ve kalıcı olması için Almanya’yla veya başka gelişmiş ülkelerle olan ortaklıkların 2014’le sınırlı olmayıp uzun yıllara yayılması gerekir.

Bu tür ortak faaliyetler sayesinde hem bilime verilen değer toplum gözünde artacaktır, hem de bunun sonucu olarak hükümetler eğitim ve araştırmaya ayırdıkları bütçeyi yukarıya çekecektir. Birtakım yabancı şirketler teknolojilerini Türkiye’de geliştirmek isteyecektir. Geliştirilen teknoloji ve projelerdeki bilgi birikimi Türkiye’de kalacaktır.

İşbirliği Kapmasında Neler Yapılacak?
Türk-Alman Ortak Bilim Yılı’nda farklı aktiviteler gerçekleştiriliyor. Bunlardan ilki Türkiye ve Almanya’daki araştırma, eğitim ve inovasyon alanlarındaki ilgili kişilerin birbirleriyle olan ortak çalışmalarının desteklenmesi ve bu ortaklıkların geleceğe dönük projelerle genişletilmesi. Bu projeler sayesinde de hem ürün, hem de teknoloji bazında inovatif çözümler üretilmesi. İkincisi, eğitim, sağlık, enerji, telekom, e-devlet, siber güvenlik, akıllı şehirler, elektromobilite gibi Türk-Alman Bilim Yılı’nda özellikle üzerinde durulan günümüzün ve geleceğin konularında ortak yürütülen programların desteklenmesi. Bir diğer hedef de Alman teknoloji devlerinin Türkiye’ye çekilmesi ve Türk ve Alman endüstri şirketlerinin stratejik ortaklıklarının desteklenmesi, ki buna örnek olarak THY-SAP ortak çalışmasını gösterebiliriz.

Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz?

Marka

En Değerli Mülkünüz Markanız...
Bilgi Al

Patent

Patentle daha çok kazanın!
Bilgi Al

Coğrafi İşaret

Şehriniz
Değeriniz Olsun!
Bilgi Al

Endüstriyel Tasarım

Farkınız, tasarımınız!
Bilgi Al

Marka Değerleme

Ölçülmeyen değer, büyüyemez!
Bilgi Al

MarkArt

Marka Bulma
Sanatı...
Bilgi Al