HaberlerTürk Patent Enstitüsü 2013 Yılı Ücret Tarifesini Açıkladı


Ülkemizde giderek artan sınai haklar bilinci sayesinde özellikle marka başvurularında 2010 ve 2012 yılları arasında önemli mesafeler kat edildi. Bugüne kadar yapılan başvurularla yarım milyonu aşan marka korumasının yanı sıra patent ve endüstriyel tasarım başvurularında da artışlar devam ediyor.

Türkiye'de gelişmeler devam ederken, sınai haklar alanındaki tescil başvurularını değerlendirilip koruma altına alan Türk Patent Enstitüsü (TPE) yılbaşı itibariyle 2013 yılı işlemlerine ait ücret tarifesini açıkladı. Geçen yılın ücretleriyle bu yıl karşılaştırıldığında başvuru kalemlerine göre yüzde 7 ile 15 arasında bir artış göze çarpıyor.

2 Şubat 2013 tarihli Resmi Gazete’de yayınlanan 2013 yılına ait tescil başvuru harçları ilgili tarifede yer alan tutarlar sadece resmi harçları gösteriyor. Sınai mülkiyet hakları ile ilgili başvuru ve işlem ücretlerine resmi harçların yanında ayrıca TPE ücretleri de eklenerek tescil işlem ücretlerinin belirlenmekte olduğunu belirten Destek Patent İcra Kurulu Üyesi Hasan Gedik, "Resmi Gazete’de yayınlanan 2013 yılı ücretleriyle ilgili haberden sonra birçok telefon aldık. Haberi okuduktan sonra gerek müşterilerimiz gerek bireysel olarak bize ulaşanlarda harçlarda düşüş olduğu algısı oluştuğunu gördük" dedi. Geçen yılın ücretleriyle bu yılın ücretleri kıyaslandığında yüzde 7 ile 15 oranında bir artış olduğunu ifade eden Gedik ücretlerle ilgili en doğru ve güvenilir bilginin TPE'nin web sitesinden alınabileceğini belirtti.

TPE'nin 2013 ücret tarifesi için tıklayınız...


Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz?

Marka

En Değerli Mülkünüz Markanız...
Bilgi Al

Patent

Patentle daha çok kazanın!
Bilgi Al

Coğrafi İşaret

Şehriniz
Değeriniz Olsun!
Bilgi Al

Endüstriyel Tasarım

Farkınız, tasarımınız!
Bilgi Al

Marka Değerleme

Ölçülmeyen değer, büyüyemez!
Bilgi Al

MarkArt

Marka Bulma
Sanatı...
Bilgi Al