HaberlerTürk Patenti Almak İçin Dünya Ülkeleri Sırada!


Dev markalar, artık orijinal ürünlerden çok inovatif ürünleri geliştirmeye başladı. Dünyaca ünlü markalar, inovatik ürünleri için Türkiye Patent Enstitüsü'nün kapısını çalıyor.

Dünya markalarının inovatif ürünlere artan eğilimi patent başvurularında da karşılık buluyor. Bu ortamda Türkiye’ye ilgi büyüyor. Şu aşamada ülkeye Almanya’dan bin 470, ABD’den bin 37, İsviçre’den 546 başvuru geldi. Dünyada marka ve patente yönelim artıyor. Bu yönelimden Türkiye de payını alıyor. İnovatif ürünler üretip ihraç etmeye eğilen ülkeye gerek büyüme oranlarına gerek teşviklere bağlı olarak ABD, Almanya, Güney Kore gibi önemli ekonomilerden de müracaatlar yapılıyor. 

Türk Patent Enstitüsü (TPE) verilerine göre senenin ilk 10 ayında alınan patent başvurusu 9 bin 671’i buldu. Burada en büyük payı 3 bin 597 ile Türkiye elde etti. Onu bin 470 ile Almanya, bin 37 ile ABD, 546 ile İsviçre takip etti. Toplam 464 müracaatı olan İtalya’nın ardından da 403 ile Fransa, 389 ile Hollanda, 316 ile Japonya, 204 ile İngiltere, 111 ile Çin, 64 ile Finlandiya, 58 ile Güney Kore geldi. Türkiye ile siyasi bağları gerilen İsrail’den 54, Mısır’dan bir patent müracaatında bulunuldu. Öte yandan dünyanın diğer ucunda yer alan Küba, Arjantin, Tayland, Hong Kong, Cayman Adaları’ndan ikişer; Trinidad Tobako, San Marino, Endonezya, Panama ve İzlanda’dan birer müracaat alındı.

Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz?

Marka

En Değerli Mülkünüz Markanız...
Bilgi Al

Patent

Patentle daha çok kazanın!
Bilgi Al

Coğrafi İşaret

Şehriniz
Değeriniz Olsun!
Bilgi Al

Endüstriyel Tasarım

Farkınız, tasarımınız!
Bilgi Al

Marka Değerleme

Ölçülmeyen değer, büyüyemez!
Bilgi Al

MarkArt

Marka Bulma
Sanatı...
Bilgi Al