HaberlerTürkiye Mobilyada Marka Ülke Olacak


Mobilyada üretim ülkesi olmanın yanı sıra marka ülke olmayı da hedefleyen Türkiye, tasarıma ağırlık veren üreticilerle atağa geçti. Avrupa, ihracatta hedef pazar seçildi. Bir mobilya üretim ülkesi olan Türkiye, bu alanda dünyada marka olan ülkeler ile kalite, tasarım ve fiyattaki rekabetini her geçen gün artırıyor. Yıllık ihracatı 2 milyar dolara ulaşan ve bünyesinde 30 bin üreticiyi barındıran Türk mobilya sektörü, üretim üssü haline gelen illeriyle gücünü katlıyor. Bursa İnegöl, Kayseri, Ankara, İstanbul, İzmir, Adana ve Hatay'da kümelenen üreticiler yüzlerce ülkeye markalı ihracat yapıyor. Yurtdışına açılan markaların bin 200'ü aşkın mağazası bulunuyor. 

Tasarıma Yatırım Yapılıyor 
Dünyada mobilya denilince akla gelen ilk ülke İtalya. Ardından ABD ve İskandinav ülkeleri sıralanıyor. Üretim ve pazarlama alanında hiçbir sıkıntısı olmayan Türk üreticilerin ise tasarıma daha fazla önem vermesi gerekiyor. Katma değerli ihracatın da en önemli kalemlerinden biri olan mobilyanın Türkiye'deki ihracat kilogram fiyatı 4 dolar. İtalya'da 6, Fransa'da 6.7, Almanya'da ise 6.6 dolar olan kilogram fiyatı Çin'de 3 dolar seviyesinde bulunuyor. 

Yurtdışına Odaklandı 
Türkiye Mobilya Sanayicileri (MOSDER) Başkanı Ahmet Güleç, 'İki yıl önce Türkiye'deki kilogram fiyat 3.7 dolardı. Üreticilerimiz artık tasarım ve üretim geliştirme faaliyetlerine çok önem veriyor. Firma bünyesinde mutlaka tasarımcı ve iç mimar istihdamı yaratılıyor. Türkiye, ihracatta büyük hedefler koydu" dedi. Sektörün bu yıl da yurtdışına odaklandığını belirten Güleç, "Son 10 yılda ihracatımızı 7 kat artırdık. Bu yıl da ihracatı yüzde 15 yükselteceğiz' diye konuştu. 

Sektörün Vitrini İSMOB
MOSDER tarafından düzenlenen İstanbul Mobilya Fuarı (İSMOB) bugün CNR Expo'da başladı. Fuarda 500 milyon dolarlık ihracat bağlantısı yapılması bekleniyor. MOSDER Başkanı Ahmet Güleç, '28 Ocak-02 Şubat 2014 tarihleri arasında 10'uncusunu düzenlediğimiz İSMOB, Türk mobilya sektörünün dünyaya açılan kapısı. Fuar, 200 ülkeye ihracat yapan 400 seçkin mobilya firmasını ağırlayacak' dedi.

Öncelikli Hedef Avrupa
Ahmet Güleç, ihracatta önceliklerinin Avrupa ve Afrika pazarları olduğunu söyledi. Ortadoğu, Balkan ve komşu ülkelerde Türk mobilya stilinin oturduğunu belirten Güleç, şöyle konuştu: 'Bu ülkelere ihracatımız sürekli artıyor. Ayrıca Rusya, Hindistan ve Çin de hedef ülkeler arasında. Çin, çok büyük bir pazar. İthalatının neredeyse tamamını ABD'den gerçekleştiriyor. Biz de bu pastadan büyük bir pay almaya çalışıyoruz.' dedi.

Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz?

Marka

En Değerli Mülkünüz Markanız...
Bilgi Al

Patent

Patentle daha çok kazanın!
Bilgi Al

Coğrafi İşaret

Şehriniz
Değeriniz Olsun!
Bilgi Al

Endüstriyel Tasarım

Farkınız, tasarımınız!
Bilgi Al

Marka Değerleme

Ölçülmeyen değer, büyüyemez!
Bilgi Al

MarkArt

Marka Bulma
Sanatı...
Bilgi Al