AralıkTürkiye'deki İlk İcat Fuarı Gerçekleşti


Uluslararası Patent Birliği, BUGİAD, KOSGEB gibi önemli kurumların öncülük ettiği ve Bursa Valiliğinin koordinasyonunu sağladığı İcatlar 2011 Fuarı 1 - 4 Aralık tarihlerinde Bursa'da gerçekleşti.

Teknik okullar ve üniversitelerin yanısıra bireysel katılımcıların da yer aldığı ve ilk kez düzenlenen fuara Bursalılar yoğun ilgi gösterdi. Yerli mucitlerin boy gösterdiği fuarda, TUBİTAK, KOSGEB, TPE gibi kuruluşlarla birlikte Destek Patent de yerini aldı.

Etkinlikler Artırılmalı
Destek Patent Yönetim Kurulu Üyesi İbrahim İskender Bursa'da ilk kez gerçekleştirilen İcatlar fuarında yer almaktan dolayı mutlu olduklarını, bu tür organizasyonların artırılması gerektiğini önemle vurgulayarak, "Ülkemiz 2023 hedeflerine emin adımlarla ilerliyor, yerli üretim ve markalı ürün algısı giderek artmakta, bizler de gerek eğitimlerle gerekse de fuarlarla katılımcılara bilgi ve destek veriyoruz" şeklinde görüşlerini dile getirdi.

Uluslararası Patent Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Nuri Coşkun İrfan fuarı değerlendirerek, "Türkiye olarak patent bilincinde gerideyiz. 2009 yılı verilerine göre 1 milyon kişiden 15 patent üretilebiliyor. Kore'de ise bir milyon nüfus başına düşen patent sayısı 2 bin 600. Yeni dönemle birlikte çok güzel gelişmeler var. Geçen seneye göre patent müracaatları 2 kat arttı" şeklinde konuştu. 

Bursa Valisi Şahabettin Harput, Bursa'nın fuarlar şehri olma yolunda emin adımlarla ilerlediğini ifade ederek, "Artık yeni şeyler söylemek lazım. Bu fuarlar bunun için gerekli. Kore ile Türkiye arasındaki farkı görüyoruz" dedi.


Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz?

Marka

En Değerli Mülkünüz Markanız...
Bilgi Al

Patent

Patentle daha çok kazanın!
Bilgi Al

Coğrafi İşaret

Şehriniz
Değeriniz Olsun!
Bilgi Al

Endüstriyel Tasarım

Farkınız, tasarımınız!
Bilgi Al

Marka Değerleme

Ölçülmeyen değer, büyüyemez!
Bilgi Al

MarkArt

Marka Bulma
Sanatı...
Bilgi Al