HaberlerTürkiye'nin Bitki Çeşitleri Destek Patent'le Koruma Altında


Türkiye'de 30 yıldır marka tescili ve patent vekilliği yapan Destek Patent tarım alanında yepyeni uygulamalarla liderliğini pekiştiriyor.

Destek Patent, marka ve patent danışmanlığındaki lider konumunu, yeni bitki çeşidini geliştiren kişi ve kurumların haklarını koruma altına alan “bitki ıslahçı hakları” alanında da sürdürmüştür. Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’na bağlı Bitkisel Üretim ve Geliştirme Genel Müdürlüğü (BUGEM) tarafından açıklanan 2012 yılı Bitki Islahçı Hakları Raporu’na göre 2004 yılından 2012 yılı sonuna kadar 115 adet başvuru yapan Destek Patent %56 oranıyla en fazla başvuru dosyalayan vekil firma olmuştur. Destek Patent bu alandaki ilk başvurusunu, 2004 yılında yürürlüğe giren Yeni Bitki Çeşitlerine Ait Islahçı Haklarının Korunmasına İlişkin Kanunu müteakiben 31.12.2004 tarihinde gerçekleştirmiştir.  
  
BUGEM’in raporuna göre 31.12.2012 tarihine kadar yapılan 682 başvurunun 400’ü vekil aracılığı ile yapılmış başvurulardır. 400 başvurunun 206 tanesi patent ve marka vekilliği yapan kuruluşlarca yapılmıştır. Raporda yer alan verilere göre Destek Patent ikinci sıradaki vekil firmaya göre %64 daha fazla başvuru dosyalayarak 2012 yılında da açık ara liderliğini sürdürmüştür. 
  
Hakları Korunan Bitkilerle Üreticiye Daha Yüksek Gelir 
Türkiye’de yıllar süren çalışmaların ardından ve büyük emek harcanarak yetiştirilen yeni bitki çeşitlerinin izinsiz olarak kullanılmasını önlemek için bitki ıslahçı firmaların başvurdukları yollardan biri ıslahçı hakkı korumasıdır. Bitki çeşitlerinin koruma altına alınması firmaların gelir elde etmesini ve yeni çeşitler geliştirilmesini teşvik eder. Yeni geliştirilen çeşitlerin mevcut çeşitlere göre üstün yönleri olduğu için, bunlar tarım uygulamalarında daha avantajlıdır. Çiftçiler koruma altına alınan bitki çeşitlerini kullanarak daha verimli, dayanıklı ve özgün niteliklere sahip ürünler elde edebilirler.    
Bitki ıslahçı hakkı koruma başvurusunun ciddi maddi avantajlar sağladığını söyleyen Destek Patent Marka ve Patent Vekili Yeşim Metin: “Bitki ıslahçıların geliştirdiği bitki çeşitleri taşıdıkları belli bir maddi değerin yanı sıra karakteristik özellikleri nedeniyle katma değeri yüksek ürünler olarak işlem görüyor. Bu çeşitleri korumanın yolu ise öncelikle hak ihlalini önlemeden geçiyor. İhlal oluştuğunda ise maddi kayıpları karşılamak bakımından koruma önem kazanıyor” dedi. 
  
Yeşim Metin, haklarını koruma altına almayan ıslahçıların karşılaşabilecekleri zararlar hakkında ise şunları ekledi: “Koruma olmaması; ıslahçının zahmetle geliştirdiği bir ürünün topluma mal olması ve herkes tarafından kullanılabilir olması anlamına gelir ki bu iki şekilde zarar verir. Birincisi çeşidin farklı kişi veya kurumlarca kullanımı zamanla özelliklerini kaybetmesine ve başka türlerle karışmasına neden olabilir. İkincisi de bu çeşide olan talebe göre ıslahçının elde edeceği gelir belirgin şekilde azalır.” 
  
Başvuruların En Emin Yolu Vekil Kuruluşlar 
Önümüzdeki yıllarda başvurularda patent ve marka vekili kullanma oranının artacağının öngörüldüğünü belirten Yeşim Metin, tohumluk üretimine odaklanan firmaların ıslahçı hakları gibi uzun prosedür ve uzmanlık gerektiren, hak ihlali ortaya çıkması halinde de uzman kişilerle hareket etmeyi gerektiren işlemlerde vekil kuruluşlardan hizmet almayı tercih edeceklerini belirtti. 
  
Destek Patent’in sadece sayısal değerlerdeki artış ile değil, aynı zamanda hizmet kalitesindeki artış ile dosyaladığı başvuruların sorunsuz ve tek seferde sonuçlandığını söyleyen Yeşim Metin, “Destek Patent her konuda olduğu gibi, farklı kanunlara dayanan, bilgi ve deneyim isteyen ıslahçı hakkı işlemlerindeki hizmetlerini ve liderliğini uzman personeli ile sürdürmeye devam edecektir” dedi.

Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz?

Marka

En Değerli Mülkünüz Markanız...
Bilgi Al

Patent

Patentle daha çok kazanın!
Bilgi Al

Coğrafi İşaret

Şehriniz
Değeriniz Olsun!
Bilgi Al

Endüstriyel Tasarım

Farkınız, tasarımınız!
Bilgi Al

Marka Değerleme

Ölçülmeyen değer, büyüyemez!
Bilgi Al

MarkArt

Marka Bulma
Sanatı...
Bilgi Al