HaberlerTürkiye'nin En Çok Ar-Ge Yapılan Bölgesi ULUTEK


Üniversite - sanayi işbirliğinin en somut göstergesi olarak 2005 yılında hizmete açılan Uludağ Üniversitesi (UÜ) Teknoloji Geliştirme Bölgesi (ULUTEK), kuruluşunun üzerinden 6 yıl sonra Türkiye'nin en çok Ar-Ge yapılan teknoloji bölgesi oldu.
  
Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı'nın, ilk kez açıkladığı Teknoloji Geliştirme Bölgeleri (TGB) Performans Endeksi'ne göre ULUTEK, Ar-Ge projeleri, harcama ve gelirlerine göre yapılan değerlendirmede, 32 bölgeyi geride bırakarak birinci sırada yer aldı. Devlet destekleri, Ar-Ge yetkinliği, ihracat verileri, fikri mülkiyet hakları, kuluçka programları ve teknoloji transfer ofisi hizmetleri, üniversite sanayi işbirliği kapasitesine göre yapılan genel değerlendirmede de ULUTEK altıncı oldu.

BTSO Meclis Başkanı ve ULUTEK Yönetim Kurulu Başkanı İlhan Parseker ile UÜ Rektörü ve aynı zamanda ULUTEK 2. Başkanı Kamil Dilek, Rektörlük B Salonu'nda düzenledikleri basın toplantısında, Teknoloji Geliştirme Bölgeleri (TGB) Performans Endeksi'ne ilişkin verileri aktardı.

Toplantıya; ULUTEK yönetim kurulu üyeleri Sedat Çağlar ile Prof. Dr. Erdal Emel, Genel Müdür Prof. Dr. Agah Uğuz, Uludağ Üniversitesi Proje Yönetim Merkezi Koordinatörü Prof. Dr. Aslı Hockenberger de katıldı.

Rektör Prof. Dr. Dilek, ULUTEK'in altı yılda elde ettiği bu başarıdan gurur duyduğunu belirterek, "Atacağımız adımlarla özellikle KOBİ'lerle olan işbirliğini daha da artıracağız. Bundan sonra daha da üst sıralara yükseleceğimize inanıyorum." dedi.

İlhan Parseker de teknoloji geliştirme bölgelerinin en önemli hedefinin Ar-Ge olduğu göz önüne alındığında, ULUTEK'in Ar-Ge yetkinliği bakımından birinci seçilmesini çok önemli gördüğünü söyledi.

Geçtiğimiz günlerde ULUTEK TTO'da 14 saat süren patent eğitimi veren Destek Patent A.Ş. Ürün Geliştirme Yöneticisi Bora Erguvan, ULUTEK'in başarısının tesadüfi olmadığını belirterek bu başarının artarak devam edeceğini söyledi. Özellikle TTO'larda gerçekleşrilen Ar-Ge çalışmalarıyla elde edilen buluşların patentlenmesi ve ortaya çıkarılan katma değerin akademisyenleri artı motive ettiğini ifade eden Erguvan, Destek Patent olarak üniversitelerde ve TTO'larda eğitimlere devam ettiklerini önümüzdeki günlerde Bursa'da yeni bir eğitim planlamarı olduğunu aktardı.

Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz?

Marka

En Değerli Mülkünüz Markanız...
Bilgi Al

Patent

Patentle daha çok kazanın!
Bilgi Al

Coğrafi İşaret

Şehriniz
Değeriniz Olsun!
Bilgi Al

Endüstriyel Tasarım

Farkınız, tasarımınız!
Bilgi Al

Marka Değerleme

Ölçülmeyen değer, büyüyemez!
Bilgi Al

MarkArt

Marka Bulma
Sanatı...
Bilgi Al