HaberlerTürkiye'nin En Girişimci ve Yenilikçi Üniversiteleri Açıklandı
Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü, Türkiye Bilimsel ve Teknik Araştırma Kurumunda, Girişimci ve Yenilikçi Üniversite Endeksi 2016 sonuçlarını açıkladı. 
Buna göre, Sabancı Üniversitesi, Türkiye'nin en girişimci ve yenilikçi üniversitesi oldu. Bu üniversiteyi, Orta Doğu Teknik Üniversitesi (ODTÜ), İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi, İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) ve Boğaziçi Üniversitesi izledi.

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü, "Girişimcilik ve yenilikçilik konularının Türkiye'nin en hayati gündem maddeleri arasında olduğunu düşünüyoruz. Girişimcilik ruhunu ve yenilikçilik kültürünü geliştirme noktasında da en çok üniversitelerimize güveniyoruz." dedi.

Türkiye'nin en büyük 10 ekonomiden biri olması için kurumların da dünya çapında lider kurumlara dönüştürülmesi gerektiğini vurgulayan Özlü, özellikle üniversitelerin, dünya çapında bilim yapılan ve teknoloji üretilen merkezler haline getirilmesi gerektiğini vurguladı.

Hükümet olarak üniversitelere çok büyük bir önem verdiklerini dile getiren Özlü, "Bu nedenle, Türkiye'nin bütün şehirlerine üniversiteler kazandırdık. Üniversitelerimizin fiziki imkanlarını ve araştırma altyapılarını güçlendirmek için çok önemli çalışmalar yaptık. Yürüttüğümüz çalışmalarda, hem akademisyenlerimize hem de öğrencilerimize yönelik birçok önemli destek ve kolaylığı hayata geçirdik. Özellikle de üniversite-sanayi iş birliği güçlendirecek çalışmalara ağırlık verdik. Zira Türkiye'nin ekonomik ve sosyal hedeflerine ulaşması için rekabetçi ve yenilikçi bir reel sektör oluşturmamız gerekiyor." diye konuştu.

Özlü, girişimcilik ve yenilikçilik konularının, Türkiye'nin en hayati gündem maddeleri arasında olduğunu ifade ederek, şunları kaydetti:
"Girişimcilik ruhunu ve yenilikçilik kültürünü geliştirme noktasında da en çok üniversitelerimize güveniyoruz. Üniversitelerimizin sanayicilerimizle daha fazla iş birliği yapmalarını amaçlıyoruz. Üniversitenin kapısı sanayiciye, sanayicinin kapısı da üniversitelere açık olmalı. Üniversite, sanayicinin ihtiyaç duyacağı bilgiyi üretmeli. Sanayici, sorunlarını aşmak için üniversiteye başvurmalı. Yine akademisyenlerimiz, sanayinin içinde bulunmalı. Zira sadece üniversitede, sınıflarda, laboratuvarlarda çalışarak, ekonomik ve sosyal faydaya dönüşen nitelikli bilgi üretilemez."
Bakan Özlü, üniversite mezunu gençlerin girişimci ve yenilikçi bireyler olmasında da üniversitelere önemli bir sorumluluk düştüğünü belirtti.

"En başarılı üniversiteyi ortaya koymuyor"
Faruk Özlü, Girişimci ve Yenilikçi Üniversite Endeksi’ne ilişkin şu değerlendirmelerde bulundu:
"Beş yıl önce başlatılan endeks çalışmaları, bugün başta üniversitelerimiz ve öğrencilerimiz olmak üzere kamuoyu tarafından merakla beklenen bir sıralamaya dönüştü. 
Şunu vurgulamam gerekiyor, bu endeks, üniversitelerin eğitim kalitesine göre sıralandığı bir liste veya en başarılı üniversiteyi ortaya koyan bir sıralama değildir. Bu endeks kapsamında dikkate alınan, sadece ve sadece üniversitelerin girişimcilik ve yenilikçilik performanslarıdır. 

Artık üniversitelerimiz için girişimci ve yenilikçi olmak, bir tercih meselesi değil, bir zorunluluktur. Biz de bu endeksi açıklayarak, üniversitelerimizi bu alanlara teşvik ediyoruz. Her üniversiteye, kendi durumunu diğerleriyle mukayese etme imkanı veriyoruz. Üniversitelerimize adeta bir ayna tutuyor, girişimcilik ve yenilikçilik alanında neyi doğru ve neyi yanlış yaptıklarını kendilerine gösteriyoruz.  
Geride kalan yılların sıralamalarına baktığımızda şunu görüyoruz, bütün üniversitelerimiz, doğru adımları attıkları ve bu adımlarında ısrar ettikleri takdirde endekste yer buluyorlar."
Özlü'nün verdiği bilgilere göre, bu yıl endeks sıralamasına, öğretim üyesi sayısı 50'nin üzerinde olan 152 üniversite dahil edildi. Endeksin veri toplama sürecine 221 kurum katkı sağladı. 

En girişimci ve yenilikçi 50 üniversite
Girişimci ve Yenilikçi Üniversite Endeksi 2016 sonuçlarına göre ilk 50 üniversite şöyle:

1 Sabancı Üniversitesi 
 2 Orta Doğu Teknik Üniversitesi 
 3 İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi 
 4  İstanbul Teknik Üniversitesi
 5 Boğaziçi Üniversitesi
 6 Koç Üniversitesi 
 7 Gebze Teknik Üniversitesi
 8 Özyeğin Üniversitesi 
 9 İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü
 10 Yıldız Teknik Üniversitesi
 11  TOBB Ekonomi ve Teknoloji Üniversitesi
 12 Selçuk Üniversitesi
 13 Ege Üniversitesi
 14 Erciyes Üniversitesi
 15 İstanbul Şehir Üniversitesi
 16 Gaziantep Üniversitesi
 17 Hacettepe Üniversitesi
 18 Çankaya Üniversitesi
 19 Atılım Üniversitesi
 20 Anadolu Üniversitesi
 21 Gazi Üniversitesi
 22 Ankara Üniversitesi
 23 Abdullah Gül Üniversitesi
 24 Uludağ Üniversitesi
 25 Sakarya Üniversitesi
 26 Dokuz Eylül Üniversitesi
 27 Yeditepe Üniversitesi
 28 Çukurova Üniversitesi
 29  İzmir Ekonomi Üniversitesi
 30 İstanbul Üniversitesi
 31 Akdeniz Üniversitesi
 32 Mersin Üniversitesi
 33 Kocaeli Üniversitesi
 34 Pamukkale Üniversitesi
 35 Süleyman Demirel Üniversitesi
 36 Bahçeşehir Üniversitesi
 37 Fırat Üniversitesi
 38  Karadeniz Teknik Üniversitesi
 39 Yaşar Üniversitesi
 40 Marmara Üniversitesi
 41 Bursa Teknik Üniversitesi
 42 Gaziosmanpaşa Üniversitesi
 43 Okan Üniversitesi
 44 İstanbul Bilgi Üniversitesi
 45 Kadir Has Üniversitesi
 46 Dumlupınar Üniversitesi
 47 Türk Hava Kurumu Üniversitesi
 48 Atatürk Üniversitesi
 49 Başkent Üniversitesi
 50 Eskişehir Osmangazi Üniversitesi

Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz?

Marka

En Değerli Mülkünüz Markanız...
Bilgi Al

Patent

Patentle daha çok kazanın!
Bilgi Al

Coğrafi İşaret

Şehriniz
Değeriniz Olsun!
Bilgi Al

Endüstriyel Tasarım

Farkınız, tasarımınız!
Bilgi Al

Marka Değerleme

Ölçülmeyen değer, büyüyemez!
Bilgi Al

MarkArt

Marka Bulma
Sanatı...
Bilgi Al