HaberlerTürkiye'nin Yerli OtomobiliTürkiye'nin Otomobili Girişim Grubu, yerli otomobili bir SUV bir de sedan modeli olmak üzere iki versiyonda tanıttı. Tanıtım ise Gebze'deki Bilişim Vadisi'nde gerçekleşti. Cumhurbaşkanı Erdoğan, bakanlar ve 3000'i aşkın davetli organizasyona katıldı. Yerli otomobillerin İç dizaynları ve tasarımlarının yanı sıra duyurulan özellikleri ile de oldukça beğeni topladı ve ülke çapında heyecan yarattı. Yerli otomobilin 2022 yılında ise yollarda olması planlanıyor. 
Diğer elektrikli araçlara göre daha hızlı şarj olması ile dikkat çeken otomobillerin yakıt maliyeti oldukça düşük, 300 ve 500 kilometre menzil sağlayan otomobil 2 farklı pil seçeneğine sahip.
Ayrıca yerli otomobillerin deposu 30 dakikada doluyor ve 500 kilometre yol gidebiliyor. Akü ömrü ise 8 yıl olan otomobillerin bakım maliyeti de oldukça düşük. Benzinli ve dizel araçlardaki mekanizmaların bir çoğunun olmaması sebebiyle çok düşük bakım maliyetine sahip.  
Konuyla ilgili Cumhurbaşkanı Erdoğan, yerli otomobilin üretiminin Bursa, Gemlik olduğunu Gemlik'te bulunan ve TSK'ya ait olan 4 milyon metrekarelik alanın 1 milyon metrekaresi, yerli otomobilin üretim tesisi için kullanılacağını ve Türkiye'deki şarj ağının 2022'de hazır olacağını söyledi.
TOBB/TOGG Yönetim Kurulu Başkanı Rıfat Hisarcıklıoğlu ve TOGG CEO’su Gürcan Karakaş konuşmalarında yerli otomobilin sınai haklarının tamamen Türkiye'ye ait olacağına dikkat çekerken yerli otomobile ait tüm teknolojilerin patentlerinin de  TOGG'a ait olacağını Bu patentleri başka şirketlerin kullanamayacağının altını çizdi. 
Ayrıca TOGG CEO’su Gürcan Karakaş konuşmalarına , üretimin SUV tipine odaklandığı ve bu türün bütün dünyada gelişmeye müsait olduğunu C-SUV ve C-SEDAN dışında 2030'a kadar yine tamamen elektrikli C-HATCHBACK, B-SUV ve C-MPV modellerini göreceğimizi ve tüm modellerin yurt dışı pazarlarını hedefleyeceğine değindi.

Kaynak: Sabah/WEBTEKNO 

Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz?

Marka

En Değerli Mülkünüz Markanız...
Bilgi Al

Patent

Patentle daha çok kazanın!
Bilgi Al

Coğrafi İşaret

Şehriniz
Değeriniz Olsun!
Bilgi Al

Endüstriyel Tasarım

Farkınız, tasarımınız!
Bilgi Al

Marka Değerleme

Ölçülmeyen değer, büyüyemez!
Bilgi Al

MarkArt

Marka Bulma
Sanatı...
Bilgi Al