HaberlerTURQUALITY VI. Vizyon Semineri Conrad Otelde Gerçekleşti


TURQUALITY VI. Vizyon Semineri, The Coca-Cola Company Yönetim Kurulu Başkanı ve CEO'su Muhtar Kent'i Ağırladı

TURQUALITY® kapsamındaki markaların ortaklarının ve yöneticilerinin yanı sıra Türk iş dünyasının önemli aktörlerinin dinleyici olarak katıldığı, Conrad İstanbul Otel'de düzenlenen Seminer, Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan'ın himayelerinde gerçekleşti.

TURQUALITY VI. Vizyon Semineri'nin konuğu Muhtar Kent, Türk markalarına "Uluslararası Markalaşma Stratejilerini anlattı. The Coca-Cola Company Yönetim Kurulu Başkanı ve CEO'su Muhtar Kent, "ULUSLARARASI MARKALAŞMA STRATEJİLERİNDE İNOVASYON VE SOSYAL SORUMLULUK" temalı bir konuşma gerçekleştirdi.

Dünyanın devlet destekli ilk ve tek markalaşma programı olan TURQUALITY kapsamında düzenlenen Vizyon Seminerleri'nin altıncısı, bu kez Türkiye'nin yetiştirdiği tartışmasız en başarılı profesyonel yöneticilerin başında gelen The Coca-Cola Company Yönetim Kurulu Başkanı ve CEO'su Muhtar Kent'i ağırladı. VI. Vizyon Semineri'nde "ULUSLARARASI MARKALAŞMA STRATEJİLERİNDE İNOVASYON VE SOSYAL SORUMLULUK' temalı bir konuşma gerçekleştiren Muhtar Kent, Türk markalarının yöneticilerine "yeni pazarlarda marka konumlandırma stratejisi, markanın sürdürülebilirliği ve sosyal sorumluluk" gibi konularda ipuçları verdi.

Turquality kapsamında yer alan şirketlerin ortaklarının ve yöneticilerinin global rekabet için gerekli vizyon ve yetkinliklere ulaşmasına destek olmak üzere, 2006 yılından bu yana dünyaca ünlü pazarlama ve marka teorisyenlerinin katılımı ile düzenlenen Vizyon Seminerleri'nin altıncısı, 10 Mayıs Perşembe günü gerçekleştirildi.

Ekonomi Bakanı Çağlayan: "Türkiye, Marka ve Endüstriyel Tasarım Başvurusunda Avrupa Üçüncüsü"
VI. Vizyon Semineri'nin açılışında konuşan Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan, küresel krizin etkisiyle dünya genelinde rekabetin gün geçtikçe zorlaştığını, Türk markalarının ise ayakta kalabilmesi için üretimde maliyet ve fiyat avantajı yaratmasının yanında, "küresel marka olmaya" ihtiyaç duyduğunu söyledi.

Türkiye'nin markalaşma yolunda doğru işler yaptığına değinen Bakan Çağlayan, son birkaç yılda marka ve endüstriyel tasarım başvurularında "Avrupa'nın en çok başvuru yapılan ilk 3 ülkesi" arasına girdiğini kaydetti. Bakan Çağlayan, "Dünya Fikri Mülkiyet Örgütü 2011 Yılı Raporuna Göre, dünyada 2010 yılında yaklaşık 724 bin tasarım başvurusu yapıldı. 2010 yılı itibariyle ülkemiz, yaklaşık 34 bin başvuru ile dünyada 15. sırada. 2011 yılında ise tasarım başvurusu sayımız, bir önceki yıla göre yüzde 20 artarak 36 bin 578'e ulaştı. Ancak bu tasarımların somut meyvelerini toplamalıyız. Bunun için de daha fazla Ar-Ge ve markaya yatırım yapmamız gerekiyor" diye konuştu.

"Markalaşmaya Devam, Markalaşmayı Desteklemeye Sonuna Kadar Devam"
Türk markalarının henüz kat etmesi gereken çok mesafe olduğuna dikkat çeken Bakan Çağlayan, "2011 yılında Almanya ihraç ürünlerinin kilosunu 4,1 dolardan, Japonya 3,5 dolardan, Güney Kore 3 dolardan satarken Türkiye kaça satıyor biliyor musunuz? 1,46 dolara ihraç ediyor. Bununla birlikte TURQUALITY® programı kapsamındaki firmalar ise marka olmanın, markalaşmanın verdiği güç ile ihraç ettikleri ürünlerin kilosunu 2,14 dolardan satıyor. Bu bize şunu gösteriyor, markalaşmaya devam, markalaşmayı desteklemeye sonuna kadar devam" diye konuştu.

Destek Patent TV'den Yerinde Röportajlar
Türkiye'de markalaşma ve sınai haklar bilincinin yerleşmesinde öncülük eden ve Destek Patent oluşumu olan Destek Patent TV, Turquality seminerinde yerinde çekimler gerçekleştirerek konuşmacıların marka üzerine vurguladıkları ifadeleri aynı zamanda Destek Patent TV'ye taşıdı. Türkiye'de sınai haklar bilincinin oluşturulması için kurulan Destek Patent TV aynı zamanda Türkiye'nin kurulan ilk marka ve patent televizyonu olarak yayınlarına devam ediyor. www.destekpatenttv.com.tr adresinden yayın yapan Destek Patent TV sınai haklar konusunda yanlış bilinenlere uzmanlarınca cevaplarler veriyor.

Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz?

Marka

En Değerli Mülkünüz Markanız...
Bilgi Al

Patent

Patentle daha çok kazanın!
Bilgi Al

Coğrafi İşaret

Şehriniz
Değeriniz Olsun!
Bilgi Al

Endüstriyel Tasarım

Farkınız, tasarımınız!
Bilgi Al

Marka Değerleme

Ölçülmeyen değer, büyüyemez!
Bilgi Al

MarkArt

Marka Bulma
Sanatı...
Bilgi Al