HaberlerTweety Markasının Logo Taklidine Hapis


İstanbul Zeytinburnu’nda tekstil atölyesi bulunan 30 yaşındaki Yavuz Ünal, üzerinde çizgi film kahramanı Tweety’nin resimleri bulunan 950 adet taytla yakalanınca, marka hakkına tecavüz suçundan 1 yıl hapis cezasına çarptırıldı.

Yavuz Ünal polisin sahte marka operasyonu sırasında, üzerinde ABD’li animasyon devi Warner Bros’un tescilli markası Twetty’nin resimleri bulunan taytlarla yakalandı.

Hakkında tutanak tutulan Yavuz Ünal ifadesinin ardından serbest bırakıldı. Bakırköy Cumhuriyet Başsavcılığı Yavuz Ünal’a marka hakkına tecavüz suçlamasıyla Bakırköy 1’inci Fikri ve Sınai Haklar Mahkemesi’nde 1 yıldan 3 yıla kadar hapis istemiyle dava açtı. Yavuz Ünal mahkemede verdiği ifadesinde, taytları Hüseyin isimli bir kişiden borçlarına karşılık aldığını, sahte olduğunu da bilmediğini iddia etti.

Mahkeme Yavuz Ünal’a 1 yıl hapis cezası verdi ve taytların imha edilmesini kararlaştırdı. Ancak Ünal’ın cezası duruşmalardaki iyi hali nedeniyle 10 ay hapis cezasına indirildi. Mahkeme Yavuz Ünal’a verilen cezada hükmün açıklanmasını geri bıraktı. Yavuz Ünal 5 yıl içerisinde herhangi bir suç işlerse, bu davadan aldığı ceza yeni cezasına eklenecek.

Destek Patent Bölge Müdürü Tahir Gürdil, konuyla ilgili açıklamasında marka ve endüstriyel tasarım tescilinin önemine işaret ederek; "Dünyada faaliyette bulunan uluslararası şirketler tescillerini de sıkı bir takiple muhafaza ediyorlar. Girişimcilerimiz kendilerine ait olmayan bir tasarımı ya da markayı kullandıklarında aleyhlerinde bir çok hukuki yaptırımın uygulanabileceğinin farkında olmalı, bu tür yollara başvurmamalılar." dedi.

Bu tür yaptırımların sadece uluslararası şirketler tarafından kullanılmadığı, marka ve tasarımları ihlal edilen yerli özel kişi ya da kuruluşların da benzer müeyyidelerden faydalandıklarını belirten Gürdil; "Gönül ister ki böyle haberleri okumak yerine tescilli markalarının, tasarımlarının hatta patentlerinin lisansını uluslararası şirketlere veren ufku açık girişimcilerimizin, tasarımcılarımızın haberlerini okuyalım." şeklinde görüşlerini dile getirdi.

Fikri mülkiyet hakları hususunda uzun süredir beklenen kanunun onaylanması sözkonusu olursa, süreçlerin daha da sürat kazanması sözkonusu olabilecek.

Kaynak: Hürriyet

Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz?

Marka

En Değerli Mülkünüz Markanız...
Bilgi Al

Patent

Patentle daha çok kazanın!
Bilgi Al

Coğrafi İşaret

Şehriniz
Değeriniz Olsun!
Bilgi Al

Endüstriyel Tasarım

Farkınız, tasarımınız!
Bilgi Al

Marka Değerleme

Ölçülmeyen değer, büyüyemez!
Bilgi Al

MarkArt

Marka Bulma
Sanatı...
Bilgi Al