HaberlerUçan Otomobiller Geliyor


Slovak bir mühendis trafik sıkışıklığı için ilginç bir otomobil üretti. 'Uçan otomobil' hem asfalt üzerinde, hem de havada gidebiliyor.

Uçan otomobiliyle eylül ayında halihazırda bir test uçuşu gerçekleştiren Stefan Klein, hibrit taşıtına izin çıkmasını bekliyor. Klein üniversite yıllarından beri geleceğin taşıtını geliştirmeyi hayal ettiğini belirtiyor. Stefan Klein uçan otomobili için Jules Verne ve Antoine de Saint Exupery'den esinlenmiş. 'Uçmak kanımda var' diyen Klein, babasının ve büyük babasının çok hafif uçak kullandığını, pilot lisansını ise ehliyetten önce aldığını kaydediyor.

BMW, Volkswagen ve Audi için 'konsept araçlar' geliştiren Stefan Klein, başkent Bratislava'daki Güzel Sanatlar ve Tasarım Yüksekokulu'nda ders veriyor.

Klein'in mavi-beyaz 'aeromobili' altı metre uzunluğunda, iki yolcu kapasiteli, tüm benzin istasyonlarında deposu doldurulabilecek ve bir park yeri veya garaja park edilebilecek şekilde tasarlanmış. Havaalanına ulaştığınızda ise tek yapmanız gereken, taşıtın kanatlarını açmak. Taşıt böylece saniyeler içinde uçuşa hazır hale geliyor.

Amerikan havacılık dergisi Flying, Klein'ın aeromobilini 'bugüne kadar tasarlanan en güzel ve en iyi hava-otomobili' olarak değerlendirdi. Klein'ın uçan otomobili havada saatte 200 kilometre hıza ulaşabiliyor ve depo bir kez doldurulduğunda 700 kilometre mesafe kat edebiliyor. Ancak saatte 15 litre yakıt tüketimiyle taşıtın yakıt sarfiyatı oldukça yüksek.

 

Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz?

Marka

En Değerli Mülkünüz Markanız...
Bilgi Al

Patent

Patentle daha çok kazanın!
Bilgi Al

Coğrafi İşaret

Şehriniz
Değeriniz Olsun!
Bilgi Al

Endüstriyel Tasarım

Farkınız, tasarımınız!
Bilgi Al

Marka Değerleme

Ölçülmeyen değer, büyüyemez!
Bilgi Al

MarkArt

Marka Bulma
Sanatı...
Bilgi Al