HaberlerUluslararası Alanda Marka Olmak Zorundayız


Önemli Projelerden Birisi Olan TURQUALITY'yi Anlatabilir Misiniz?
TURQUALITY programı kapsamında, firmaların; patent, faydalı model, endüstriyel tasarım ve marka tesciline harcamaları, çevre ve kalite belgesi alımı giderleri, moda/endüstriyel ürün tasarımcısı, tanıtım, reklam ve pazarlama faaliyetleri, yurtdışı birimlere ilişkin kira ve temel kurulum giderleri, bilişim ve bilgi yönetimi alanına yönelik harcamaları yüzde 50 oranında, 5 yıl süreyle desteklenmektedir. İlk 5 yılın sonunda kapsamdaki markalar performans denetimine tutularak, performans düzeyi istenilen seviyenin üstündeki markalara ilave 5 yıl destek verilmektedir.

Marka Olmak Önemli Mi?
Elbette. Marka Programı ise esas itibariyle firmaları TURQUALITY'ye hazırlayan bir süreçtir. Marka Programı'nda, TURQUALITY ile aynı başlıklarda destek verilmekte, ancak destek kalemlerinde üst limit bulunmakta, destek süresi ise 4 yıl ile sınırlanmaktadır. 2011 yılında enerji haricindeki ürünlerde ihracatımızın ortalama kilogram fiyatı 1.47 dolardı. 2012'de bu 1.55-1.60 arasına çıkacak. Hedefimiz bunu 3-4 dolara çıkarabilmek. Türk sanayicisi katma değeri daha yüksek mallar üretebilir. Tasarım ve marka değerini yüksek tutan bir anlayışla çalışıp ülkemize daha fazla döviz kazandırabilir. O zaman ihracatımız daha hızlı artacak, işsizlik daha hızlı düşecek ve cari açık tamamen silinip gidecek.

Kaç Firma ve Marka Var Bu Programda?
Yüksek katma değerli ihracat için TURQUALITY destek programını yürütüyoruz. 83 firmamızın 95 markası, Marka Programı'nda ise 33 firmamızın 36 markasını destekliyoruz. TURQUALITY® ve Marka Programları'nın katma değeri yüksek ürün ihraç etmede başarılı olduğunu ve doğru bir uygulama olduğunu göstermektedir. Markalaşma, firmalarımıza uluslararası rekabette önemli bir avantaj sağlamakta, hem firmanın, hem de markanın katma değerini artırmaktadır. TURQUALITY programı ihracatta yüksek katma değerin anahtarıdır. TURQUALITY programlarından yararlanan firmalarımızın sayısının artması, katma değeri yüksek ürünün ihracatımızdaki payını daha da artıracak, 2023 hedeflerine ulaşmamızda önemli bir basamak olacak.

Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz?

Marka

En Değerli Mülkünüz Markanız...
Bilgi Al

Patent

Patentle daha çok kazanın!
Bilgi Al

Coğrafi İşaret

Şehriniz
Değeriniz Olsun!
Bilgi Al

Endüstriyel Tasarım

Farkınız, tasarımınız!
Bilgi Al

Marka Değerleme

Ölçülmeyen değer, büyüyemez!
Bilgi Al

MarkArt

Marka Bulma
Sanatı...
Bilgi Al