HaberlerUluslararası Domain Savaşları


2011 yılında gerçekleşen haksız domain davalarıyla ilgili veriler açıklandı. WIPO'nun (Dünya Fikri Mülkiyet Örgütü) açıkladığı verilerde rakamsal istatistikler dikkat çekiyor.

Uluslararası alan adlarında (com, net, org, vb) yaşanan ihtilaflarda başvurulan kurum olan WIPO'nun 2011 yılında yaşanan domain davalarını açıklamasıyla online dünyadaki tescil rekabetinin önemi bir kez daha ortaya koyulmuş oldu. Yaşanan ihtilaflarda hak sahiplerinin yüksek orandaki başvuru sayıları ise siber alemde alan adı ve fikri mülkiyet bilincinin geliştiğini ortaya koyuyor.


Amerika Davalarda Lider
Dünya patent liginde liderliği elinde bulunduran ve patent savaşlarının merkezi konumunda bulunan Amerika, yaşanan domain krizlerinde hem davalı hem de davacı olarak burada da liderliğini koruyor. E-ticaret mantığının çıkış noktası olan Amerika'da domain ihtilaflarının bu denli yoğun yaşanması WIPO'yu da oldukça meşgul ediyor. Dünya'da taklitçi olarak ün yapan, niteliksiz üretim gerçekleştirerek süper ekonomi olmayı başaran Çin ise kendisine açılan domain davalarında 339 dava dosyasıyla Amerika'dan sonra ikinciliği elinde bulunduruyor. Yoğun ticari ilişkiler yaşadığımız Çin'in ülkemize herhangi  dava açmamış olması da ayrıca dikkat çekiyor.

Türkiye'den Başvurular Arttı
2011 yılı TPE (Türk Patent Enstitüsü) verilerine göre, ülkemizde sınai mülkiyet ve marka bilincinde olumlu değişimler yaşanıyor. Yapılan marka tescil başvurularında geçen yıla göre %31'lik artış oranı hak sahiplerinin markalarına verdikleri değeri daha iyi açıklıyor. Özellikle online pazarlama, e-ticaret kavramlarının ülkemizde de popüler olmaya başlaması ve ekonomik sürdürülebilirliğin gerekliliği haline gelen online dünyada yer almak domain tescil başvuruları ve dava sayılarını da artırdı. WIPO geçen yıl Türkiye'den 43 hak sahibinin haksız domain kullanımı için davacı olduğunu, 68 tane Türk domain adı sahibinin ise davalı durumda olduğunu açıkladı. En fazla dava başvurusunda perakende sektörü ön plandayken, Türkiye'den Turkcell, İş Bankası ve Akbank da dava açanlar arasında bulunuyor. Online pazarda daha fazla yer almak isteyen Türk firmalarının yaşadığı ihtilaf sorunları bu yıl da artacak gibi görünüyor. 

'İks' Uzantılar Tetikleyici Oldu 
ICANN'nin (İnternet Tahsisli Sayılar ve İsimler Kurumu) 2011 yılı Aralık ayında Dünya'da yetişkin içeriklerin sadece 'İks' uzantılı domainlerle yayınlanabileceğini açıklaması ve domain satışlarını serbest bırakmasıyla birlikte, büyük marka sahipleri kendi markalarını korumak amacıyla, markalarıyla ilişkili tüm 'İks' uzantılı domainleri satın aldı. 'İks' korkusuyla başlayan domain hakları davalarında 2011 yılı itibariyle WIPO'ya 4.781 web sitesi için toplam 2.764 dava gerçekleşti.

Alan Adınız da Sizin Markanız
Günümüzün en etkin reklam, pazarlama ve tanıtım aracı olan internetin aynı zamanda firmaların prestij arenası olduğunu ifade eden Destek Patent A.Ş. Bilgi Sistemleri Danışmanı Yasin Topçu, “Bu kadar önem arz eden bir ortamda alan adımızın bize hizmet ediyor olması çok önemlidir. Bu ne anlama gelmektedir; yıllarca emek vererek markalaştırdığınız firmanızın veya ürünlerinize ait  alan adlarının farklı kişilerin elinde olması anlamına geliyor” diyor ve ekliyor; “Bu durum hem markalarınızın hem de alan adlarınızın tehlikede olduğunu gösteriyor. Ülkemizde “tr” uzantılı alan adlarının tahsis işlemi Orta Doğu Teknik Üniversitesi tarafından yapılmaktadır. Bu kuruluş olası hak kayıplarını önlemek için alan adının tahsisi esnasında marka tescil belgesi, ticaret sicil unvanı tescili gibi bir takım belgeler isteyerek büyük ölçüde kötü niyetli kullanımların önüne geçmektedir”. Dünya üzerindeki tüm alan adları tahsisinin ICANN adlı tek yetkili kurum tarafından sağladığını, bu kurumun alan adlarıyla ilgili hukuki uyuşmazlıkların çözümü için WIPO’yu yetkilendirdiğini ifade eden Topçu, WIPO’ya yapılan hukuki başvuruların ortalama iki ay içinde değerlendirilerek hak sahiplerinin lehine sonuçlandığını dile getirdi.

Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz?

Marka

En Değerli Mülkünüz Markanız...
Bilgi Al

Patent

Patentle daha çok kazanın!
Bilgi Al

Coğrafi İşaret

Şehriniz
Değeriniz Olsun!
Bilgi Al

Endüstriyel Tasarım

Farkınız, tasarımınız!
Bilgi Al

Marka Değerleme

Ölçülmeyen değer, büyüyemez!
Bilgi Al

MarkArt

Marka Bulma
Sanatı...
Bilgi Al