HaberlerÜniversiteler Patent’le Değerlenecek


Ankara Kalkınma Ajansı tarafından hazırlanan Hezarfen Medikal Ankara Tanıtım Projesi ile ilgili Türk Patent Enstitüsü'nde düzenlenen programa Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanı Nihat Ergün, Türk Patent Enstitüsü Başkanı Habib Asan, ASO Başkanı Nurettin Özdebir katıldı.


Üniversiteler Patent’le Değerlenecek
KOBİ’lerde Ar-Ge üretmenin zor olduğunu ifade eden Bakan Ergün, “Hangi üniversitenin daha çok patenti var, hangi üniversitenin daha çok lisansı var ve hangi üniversitenin akademik birimi bulunuyor, hangisindeki akademisyenler şirket kurmuş? Bunları belirleyeceğiz. Amacımız, üniversiteleri bu şekilde bir yarış içme sokmak ve Ar-Ge üretimini artırmak. Ayrıca, üniversiteler artık bundan böyle patent de verecek. Bu da üniversitelerimize ek bir gelir kaynağı olacak” diye konuştu.


Bilgi ve Teknolojiyle Marka Oluşturmak
Tanıtım toplantısında konuşmasına devam eden Bakan Ergün, Türkiye’nin üretim kabiliyetini her geçen yıl artırdığını ifade ederek, dünyada çok az sayıda ülkenin bu şekilde büyüme performansı gösterdiğinin altını çizdi. Bu ivmenin her zaman yakalanamayacağını vurgulayan Ergün, “Gelişmeleri kalıcı hale getirmemiz lazım ve ülkemizin geleceğinin daha zengin bir gelecek haline getirmemiz gerekiyor. 2023’teki hedefimizi yakalamak için bilgiye dayalı, nitelikli iş gücüne sahip insanlarımızın olması gerekiyor. Bizim de ne kadar ürettiğimizden çok ne ürettiğimiz daha önemli olacak. Ürettiğimiz üründe bilgi ne kadar fazla olursa katma değerde o kadar fazla olur. Öyle bir şey katacağız ki ürettiğimiz ürüne, mesela metal sayısını azaltacağız ama aynı zamanda ürünün fonksiyonunu arttıracağız. Ne kadar bilgi ve teknoloji, tasarım, marka varsa o kadar değer var. Bir otomobilin montajından elde edeceğiniz parayı, sadece tasarımdan kazanıyorlar. Fikri sınai haklardan milyar dolarları kazanan şirketler var. Bizim de bunu gerçekleştirmemiz gerekiyor” diye konuştu.

Küresel Markalar Oluşturmalıyız
Sınai mülkiyet haklarında dünya ortalamasının üzerinde bir artışın Türkiye’de yaşandığını ifade eden Bakan Ergün, “2011 yılı itibariyle Türkiye’de 118 bin kişi marka başvurusunda bulunmuş durumda. Ama biz aldığımız markalar kadar, ürünü küresel marka haline getirmenin de peşinde olmalıyız” ifadelerini kullandı.


Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz?

Marka

En Değerli Mülkünüz Markanız...
Bilgi Al

Patent

Patentle daha çok kazanın!
Bilgi Al

Coğrafi İşaret

Şehriniz
Değeriniz Olsun!
Bilgi Al

Endüstriyel Tasarım

Farkınız, tasarımınız!
Bilgi Al

Marka Değerleme

Ölçülmeyen değer, büyüyemez!
Bilgi Al

MarkArt

Marka Bulma
Sanatı...
Bilgi Al