HaberlerÜniversitelerde Fikri Mülkiyet Hakları Yönetimi Uluslararası Konferansı Gerçekleşti


Üniversitelerde Fikri Mülkiyet Hakları Yönetimi Uluslararası Konferansı’nın üçüncüsü 23-25 Mayıs 2013 tarihlerinde gerçekleşti. 

Boğaziçi Üniversitesi, Dünya Fikri Mülkiyet Örgütü (WIPO), Avrupa Patent Ofisi (EPO), Türk Patent Enstitüsü (TPE), TÜBİTAK Marmara Araştırma Merkezi (MAM) işbirliğiyle düzenlenen konferans, Boğaziçi Üniversitesi Rektörü Prof.Dr. Gülay Barbarosoğlu,  Logo Yönetim Kurulu Başkanı Tuğrul Tekbulut ve Bilim, Sanayi ve Ticaret  Bakanı  Nihat Ergün  tarafından yapılan açılış konuşmaları ile başladı. 

Boğaziçi Üniversitesi Rektörü Gülay Barbarosoğlu, “TÜBİTAK’ın üniversitelerde yeni kurulmakta olan TTO’lara olan desteğinin bu alanda çok önemli bir ivme yaratacağını ve Bakanlık’ın bu alandaki ilgili mevzuatın iyileştirilmesi yönünde hızlı bir çalışma başlatmış olmasından memnuniyet duyduklarını söyledi.

Logo Yönetim Kurulu Başkanı Tuğrul Tekbulut, Boğaziçi Üniversitesi mezunu bir girişimci olarak kurduğu Logo Yazılım’ın başarı hikayesinden örnekler verdi.

Bakan Ergün, konuşmasında “Fikri ve Sınai Mülkiyet Hakları sisteminin etkinleştirilmesi yönünde Bakanlık tarafından bir dizi düzenleme ve kanun üzerinde çalışıldığını belirterek, yeni düzenlemeler doğrultusunda piyasaya taklit ürün sürenlere ve her türlü teknolojik ürün taklidine 1-3 yıl arasında hapis cezası getirileceğini söyleyerek taklit ürünlerin hırsızlık kapsamında ele alınması gerektiğini belirtti.

Bakan Ergün, yeni yasa kapsamında yürütülen çalışmalar doğrultusunda,  patent uygulamasının ve tescil sürecini etkinleştirmek için tasarımlara itiraz uygulamasının kaldırılacağını, üniversitelerin artık kurumsal olarak patent sahibi olabileceklerini, ayrıca buluş sahibi öğretim üyelerinin patent hakkının en az üçte birinde hak sahibi olacağını ifade etti.

TÜBİTAK’ın TTO 1513 projesiyle ilk 10’a giren ve Teknoloji Transfer Ofisi kurmak üzere desteklenen üniversitelerin yönetici ve uzmanları araştırma projelerinin teknolojiye dönüşmesi, sanayi ile ilişkilerin geliştirilmesi amacıyla düzenlenen konfreransa,  Oxford, Cambridge, Cornell gibi üniversitelerin Teknoloji Transfer Ofisi Başkanları katıldı. Konferans süresince,  Üniversite-Sanayi ilişkileri, patent hakları, fikri mülkiyet hakları konuları  ele alındı.

Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz?

Marka

En Değerli Mülkünüz Markanız...
Bilgi Al

Patent

Patentle daha çok kazanın!
Bilgi Al

Coğrafi İşaret

Şehriniz
Değeriniz Olsun!
Bilgi Al

Endüstriyel Tasarım

Farkınız, tasarımınız!
Bilgi Al

Marka Değerleme

Ölçülmeyen değer, büyüyemez!
Bilgi Al

MarkArt

Marka Bulma
Sanatı...
Bilgi Al