HaberlerÜniversitelerde Patent'e Dayalı Sistem Geliyor


Türk Patent Enstitüsü'nün 2011 yılının sınai haklar verilerini açıklamasıyla birlikte, sanayi ve ticaret odaları, TUBİTAK gibi kurumlar da durum değerlendirme çalışmalarına başladı.

Patent Sayıları Yeterli Değil
Zaman Gazetesi'nce Ocak ayı içinde düzenlenen Bilişim Elektronik Sektör Buluşmaları'nda konuyla ilgili değerlendirmelerde bulunan Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Nihat Ergün, geçtiğimiz yıllara nazaran artan patent sayılarının önemli olduğu fakat bu rakamların istenilen düzeyde olmadığının da altını çizdi.

Bakanlık Olarak Çalışıyoruz
Bakan Ergün, Bakanlık olarak görevlerinin teknolojik altyapıyı hazırlamak, desteklemek, moral vermek, ulusal ve uluslararası arenada engelleri ortadan kaldırmak olduğunu belirterek çalışmalarının bu yönde devam ettiğini ifade etti.

Üniversitelerin Notu Patentle Artacak
Konuşmasına Üniversitelerde AR-GE, teknoloji, inovasyon, girişimcilik faaliyetlerinin artırılması gerektiğini söyleyerek devam eden Bakan Ergün,"Üniversitelerin girişimcilik ve yenilikçilik endeksi ile ölçülmesi gündeme gelecek. Şu anda üzerinde çalışıyoruz: Türkiye'nin üniversiteleri ne kadar yenilikçi, hangi üniversite ne kadar patent üretiyor? Birtakım araştırmalar, yüksek lisans, doktora tezleri var ama patente dönüşen araştırma sayısı da önemli. Bunların ne kadarı lisans alıyor ve ne kadarı sanayi ürününe dönüşüyor? Bunlar o üniversite için bir kriter olacaktır" diyerek üniversitelerin ürettiği patent sayısı kadar notunun da yükseleceğini sözlerine ekledi.

"İNOVERSİTE" Patent'i Artıracak 
Destek Patent Ürün Geliştirme Yöneticisi Bora Erguvan, “Üniversitelerin en temel görevlerinden biri, araştırmalar yoluyla bilimsel ve teknolojik gelişimi sağlayacak bilgiye ulaşmak, bilgiyi paylaşmak ve bilgiyi kullanarak teknolojik gelişmelere ve girişimlere katkıda bulunmaktır. Dolayısıyla, üniversitelerde bilgi üretimi ve üretilen bilginin mutlaka yeniliğe ve teknolojiye dönüştürülme zorunluluğu vardır. Destek Patent olarak başlattığımız İnoversite projesiyle sanayiye transfer edilebilen, patent ile korunan araştırma sayılarını arttıran üniversiteler oluşturmayı amaçlamaktayız. Bu kapsamda üniversitelerin hem patent sayıları hem de patentten doğan gelirleri artacaktır” dedi.


    

Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz?

Marka

En Değerli Mülkünüz Markanız...
Bilgi Al

Patent

Patentle daha çok kazanın!
Bilgi Al

Coğrafi İşaret

Şehriniz
Değeriniz Olsun!
Bilgi Al

Endüstriyel Tasarım

Farkınız, tasarımınız!
Bilgi Al

Marka Değerleme

Ölçülmeyen değer, büyüyemez!
Bilgi Al

MarkArt

Marka Bulma
Sanatı...
Bilgi Al