Aralık 2012Verimli Ar-Ge Planı ve Patent


Son yılların en çok konuşulan konusu Ar-Ge harcamalarının yetersizliği olmuştur. Milli Gelirle orantısı baz alınarak sürekli kaynak aktarılmaya çalışılan Ar-Ge çalışmalarının temel sorununun sistemsizlik olduğu ortadadır. Yıllardan beri konuşulan ve ülkemizin hak ettiği teknolojik gelişmişlik seviyesini yükseltmeye yönelik sonuçların üretilmesi için sonucu buluş olan Ar-Ge’ye ihtiyaç vardır. Yalnızca aktarılan maddi kaynakların bu soruna çare olmayacağı açıktır. Sistemin tüm olarak ele alınmasına ihtiyaç vardır.

Ülkemizin kalkınma dinamiğini harekete geçirecek olan patent odaklı Ar-Ge çalışmalarına odaklanmak en önemli hedef olmalıdır. Teknoloji üreten ülkelerin bu gelişmeleri başarmasının ardındaki gerçek, sonucu patent belgesi alabilecek Ar-Ge çalışmaları yapıyor olmalarıdır. Detayına baktığımızda KOBİ’lerimiz dahil bütün sanayi işletmelerinin uygulamasında zorlanmayacağı sistematik yapı için, çalışmaların bu yönde olması yeterlidir.

Patent odaklı Ar-Ge sistemi ile Ar-Ge çalışanlarının daha verimli çalışma olanağı bulacağı ve hedeflerini daha kolay saptayabileceği bir ortam oluşacaktır. Verimli Ar-Ge’de hem maddi kaynakların hem de zaman yönetimi çok yalın ve verimli olmalıdır. Karmaşık ve anlaşılmaz hedefler her zaman sonuçsuz kalan çalışmalara yol açacağından planlı Ar-Ge çalışmalarıyla ölçülebilir değerler üretilebilecektir. Ülkemizin sınıf atlaması için bu çalışmaların beraberinde patent sayılarımızın da artarak devam etmesi gerekmektedir.

Geleceğini düşünen şirketlerin yapması gereken işlerin başında kriz anında kesintiye uğramayacak bütçeye ve yetişmiş insan kaynağına sahip olan bir Ar-Ge birimini patent odaklı çalışacak anlayışla kurmak olmalıdır. Zira devletin istihdam üzerindeki yükleri azaltması ve vergi muafiyetlerini beklemek karlılık için yeterli olmayacaktır.

Sonuç olarak hedefi, bütçesi ve yetişmiş insan kaynağı olan patent odaklı Ar-Ge sistemi
ülkemizin yarınlarını kurtarmanın ve teknoloji üretiminin yolunu açmanın başlangıcını oluşturmaktadır.


Güzel günler dileklerimle,


Kemal Yamankaradeniz
Destek Patent A.Ş.
Yönetim Kurulu Başkanı

Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz?

Marka

En Değerli Mülkünüz Markanız...
Bilgi Al

Patent

Patentle daha çok kazanın!
Bilgi Al

Coğrafi İşaret

Şehriniz
Değeriniz Olsun!
Bilgi Al

Endüstriyel Tasarım

Farkınız, tasarımınız!
Bilgi Al

Marka Değerleme

Ölçülmeyen değer, büyüyemez!
Bilgi Al

MarkArt

Marka Bulma
Sanatı...
Bilgi Al