HaberlerYan Sanayi Cep'e Girdi


Türkiye'nin ilk yerli cep telefonunun üretildiği Manisa, katma değerli ürün liginin zirvesine yerleşti. Kilo başına ihracatta ikinci olan il, Türkiye'nin ilk cep yan sanayisini de yarattı.

Türkiye'nin üretim üslerinden Manisa, hükümetin ihracattaki hedeflerine paralel olarak son dönemde rotayı katma değeri yüksek ürünlere kaydırmayı başardı. Şehirdeki yerli ve yabancı şirketler, KOBİ'lerle birlikte üst düzey teknolojiyle üretim yapıyor. Bu gelişmeye son olarak da cep telefonu ve tablet sanayisi eklendi. Turkcell, Vodafone ve Vestel'in yerli telefon üretiminde ilk tercih olan şehir, bu rüzgârla atağa kalktı. Manisa Türkiye'nin ilk yerli cep telefonuna ev sahipliği yaparken birçok şirketi de ihya edecek. Şehrin girişimci KOBİ'leri gerek yazılım gerekse tedarik ürünlerinde önemli roller üstlendi. Manisalı KOBİ'ler, Türkiye'nin cep telefonu yan sanayisini yarattı. 

Katma Değerde İkinci Oldu 
Şehirdeki devlerle birlikte katma değerli ligde üretime geçen KOBİ'ler bu alanda Türkiye'ye 15'ten fazla patent kazandırdı. KOBİ'lerin buluşları arasında tablet ve cep telefonlarını daha da hafif hale getirecek özel bir hammadde de yer alıyor. Beyaz eşya ve elektronik ürünlerdeki deneyim ve yerli cep telefonu üretimine ev sahipliği Manisa'yı, katma değerli ürün liginin zirvesine çıkardı. Kilo başına ihracat gelirinde ikinci sıraya yerleşen il, Türkiye'nin koyduğu 2023 hedefine en hızlı ilerleyen kentler arasında yerini aldı. 

Vergi Geliri Beşe Katladı
Mali ye Bakanlığı verilerine göre Manisa'da 5 yıllık dönemde mükellef sayısı yüzde 13 arttı. Buna karşılık vergi tahsilatındaki artış oranı yüzde 90 oldu. İlden geçen yıl 2.4 milyar TL vergi tahsil edildi. Manisa OSB ise Türkiye'nin ihracat şampiyonları arasında yer alıyor. Yıllık 8 milyar dolara yakın ihracat gerçekleştiren bölge, 45 bin kişiye de iş imkânı sağlıyor. Yüzde 100 yabancı sermayeli firmaların da bulunduğu şehir, geçtiğimiz aylarda Avrupa'nın yatırıma en uygun kenti seçildi.

Haftanın İcadı
Fındık Kabuğundan Mobilya
Türkiye geri dönüşüm teknolojilerinde dünya sıralamasında kendine yeni yeni yer bulmaya başladı. Yıllık 4 milyar liranın üzerindeki ciro, ülkeyi bu alanda 36'ıncı konuma yükseltti. Ancak bu konuda KOBİ'lerin ilginç buluşları sayesinde hacim her geçen gün artıyor. Bu firmalardan biri olan Mikrosan, kuruyemiş atıklarından mobilya üretmeyi başardı. Şirket, üç yıllık çalışmanın ardından çöpe atılan binlerce ton fıstık ve fındık kabuğundan profil üreten makine geliştirdi. Makinenin ilk yurtdışı turundan büyük ilgiyle dönen Mikrosan, ihracata başladı. 

Kobi Akademi
Sınıfta 100 TeknoKOBİ Var
Manisa'nın teknoloji birikiminde Celal Bayar Üniversitesi'nin de etkisi var. Kurum, sanayide ilginç işbirliklerine imza atıyor. Bunlardan biri de TeknoKOBİ projesi. KOBİ'lerin akademisyenlerle birlikte inovatif ve katma değerli üretim yapmasını hedefleyen proje kapsamında 100'e yakın şirketle işbirliğine gidildi. Projede firmaların sağlık röntgeni de çekiliyor. Bunun sonucunda akademik çözümlerle şirkete danışmanlık yapılıyor. 

Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz?

Marka

En Değerli Mülkünüz Markanız...
Bilgi Al

Patent

Patentle daha çok kazanın!
Bilgi Al

Coğrafi İşaret

Şehriniz
Değeriniz Olsun!
Bilgi Al

Endüstriyel Tasarım

Farkınız, tasarımınız!
Bilgi Al

Marka Değerleme

Ölçülmeyen değer, büyüyemez!
Bilgi Al

MarkArt

Marka Bulma
Sanatı...
Bilgi Al