HaberlerYanık ve Yaraları Çabuk İyileştiren Cihaz Geliştirildi


TÜBİTAK desteğiyle yanık ve yaraları yüzde 30 daha çabuk iyileştiren cihaz geliştirildi. Dünyada ilk olma özelliğini taşıyan ‘Topivac’ı geliştiren Ostimli sanayici, ürününü dünya pazarına açmaya hazırlanıyor.

Yanık ve yara alanında daha önceden de birçok projeleri olduğunu belirten Teknomar Genel Müdürü Hasan Tahsin Özbek, ‘Topivac’ adında dünyada bir ilk olan yara bakım cihazını TÜBİTAK desteğiyle ürettiklerini söyleyerek, "Biz şirket olarak daha öncede yanık tedavisi üzerine çalışıyorduk. Daha önce yaptığımız projelerde yanık tedavisinin genelini ele almıştık. Bu projemizde ise daha önceden elde ettiğimiz bilgi birikimleri ve TÜBİTAK’ın desteği sayesinde 3. ve 4. derecede yanık yaralarını hedef aldık. Projedeki amacımız tedaviyi tek cihazda toplamak ve tedavi sürecini kısaltmaktı. Bunun için Topical vacum yöntemi kullanmamızı sağlayacak hibrid bir cihaz geliştirmeyi planladık. Bu cihazla yaranın iyileşmesi için gerekli olan oksijeni homojen olarak vermeyi, yarayı dezenfekte etmek için ozon terapi tedavisi uygulamayı ve yara üzerinde toplanacak irin, ölü deri, bakteri tabakalarını vakum ile çekerek sağlıklı dokuların gelişmesini sağlamayı kendimize ilk amaç olarak belirledik. Bu imkanları bize TÜBİTAK sağladı. Projeyi TÜBİTAK’a borçlu olduğumuzu açık sözlülükle söylemeliyim” dedi.


Özbek: “Bu Ay Satışa Çıkacak Ürünü Dünya Pazarına Çıkaracağız”
Patentini aldıkları Topivac’in önümüzdeki aydan itibaren satışa çıkacağını belirten Özbek, “Bugüne kadar yanık ve yara tedavisi için alınan ürünler genelde yurt dışından geliyordu. Toplu bir cihaz yok ayrı ayrı cihazlar olduğu için çok yüksek ücretlerle alınabiliyor. Bizim geliştirdiğimiz cihaz hem yara tedavisinde kullanılacak bütün parçaları içinde barındırıyor hem de yerli imkanlarla geliştirildiği için daha ekonomik. Bizim şimdiki hedefimiz Topivac’ın ihracatına başlayarak Türkiye’nin ihraç ettiği ürünler arasına yeni bir ürün katmak ve dünya pazarına çıkmak” dedi.

TÜBİTAK

Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz?

Marka

En Değerli Mülkünüz Markanız...
Bilgi Al

Patent

Patentle daha çok kazanın!
Bilgi Al

Coğrafi İşaret

Şehriniz
Değeriniz Olsun!
Bilgi Al

Endüstriyel Tasarım

Farkınız, tasarımınız!
Bilgi Al

Marka Değerleme

Ölçülmeyen değer, büyüyemez!
Bilgi Al

MarkArt

Marka Bulma
Sanatı...
Bilgi Al