Nisan 2013Yeni Patent Kanunu Neden Gerekli?


Cumhuriyetimizin 100. kuruluş yılı olan 2023’e doğru yol alırken hedeflenen 500 milyar dolarlık ticari hacmin yakalanması noktasında devletimizin ciddi anlamda destekleme çalışmaları devam ediyor. Özellikle Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’nın başlattığı birçok proje ile sanayicilerimizin bilinçlendirilmesi çalışmaları devam ediyor. Son iki yıldır Sayın Başbakanımızın “Türkiye İnovasyon Kongrelerinde” üstüne basa basa dillendirdiği patent üretimi ve patente dayalı Ar-Ge çalışmalarının güçlü ekonomilere olan katkısını daha net anlamaya başladık. 

Bu bağlamda geçtiğimiz günlerde TBMM’ye sevk edilen ve genel kurul görüşmeleri sonunda yasalaşması beklenen Yeni Patent Kanunu çalışmaları devam ediyor. Pek çok sektörün önünü açacak olan ve ekonomiye hız kazandıracak olan Yeni Patent Kanunu’nun yasalaşması noktasında herkesin üzerine düşen görevi yapması ülkemizin menfaatleri bakımından önem arz etmektedir. 

STK’lar ve meslek odalarımızın düzenleyeceği toplantılar, bilgilendirme seminerleri gibi etkinlikler kamuoyu oluşturulması açısından çok önemlidir. Yasanın getireceği yeniliklerin, sağlayacağı avantajların tüm platformlarda dillendirilmesi meclisimizin işini de kolaylaştıracaktır. 

İş dünyasının sınaî haklara olan güvenini artıracak yeni kanun taslağının hayata geçmesiyle Türk ekonomisinin dünya pazarlarındaki rekabet gücünün artışını da hızlıca göreceğiz. Ülkemizde taklit ürün üretimi azalacak yeni ve güçlü markalar oluşturan ülke imajı kazanacağız. En önemlisi Türkiye’nin 2023 yılında hedeflediği 500 milyar dolarlık ihracat hedefinin gerçekleşmesi için kanun taslağının bir an önce mecliste yasalaşarak uygulamaya alınması gerekiyor. Meclisimizin bu duyarlılıkla birlikte çalışmalarına hız vereceği inancındayız. 

Güzel günler dileklerimle, 

Kemal Yamankaradeniz 
Destek Patent A.Ş. 
Yönetim Kurulu Başkanı

Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz?

Marka

En Değerli Mülkünüz Markanız...
Bilgi Al

Patent

Patentle daha çok kazanın!
Bilgi Al

Coğrafi İşaret

Şehriniz
Değeriniz Olsun!
Bilgi Al

Endüstriyel Tasarım

Farkınız, tasarımınız!
Bilgi Al

Marka Değerleme

Ölçülmeyen değer, büyüyemez!
Bilgi Al

MarkArt

Marka Bulma
Sanatı...
Bilgi Al