OcakYeni Yıl, Yeni Heyecan


Destek Patent olarak 2011 yılını ülkemizdeki ticari ve ekonomik alandaki ilerlemelere paralel olarak iş hacmimizi büyüterek tamamladık. Nitelikli iş gücümüzle her zaman olduğu gibi müşterimizin geleceği için karar vererek çalıştık. 2011 yılı başında belirlemiş olduğumuz müşteri odaklılık, kaliteli ve hızlı hizmet hedeflerimizi gerçekleştirerek, 2012 yılında da siz değerli müşterilerimiz ile kaliteli ve güler yüzlü hizmetimizi buluşturmaya devam edeceğiz.

Hedeflerimize ulaşmak için 2011’de neler başardık?
2012 yılında Alfasoft’un yerini alacak otomasyon sistemimizde önceliklerimizi yine müşteri odaklılık, kullanım kolaylığı ve hız olarak belirledik. Amacımız yaptığımız işlerin tüm paydaşlarımız için daha katma değerli olması ve müşterilerimizin katma değerli iş üretimini kolaylaştırmasıdır.

Zira ARGE çalışmalarına cirosundan pay ayıranlar yarınlarını saha sağlam iş modelleri üzerine kurgulamaktan çekinmezler. ARGE yenilik çalışmalarının başlangıcıdır ama bir sistematiği olursa yani sonuç odaklı ARGE olursa buradan her çıkan yeni fikir firmayı her yenilikle daha büyüyen bir yapıya getirir. Üretilen yeni ürünler firmaya sektöründe rakiplerinin önünde koşmasının yolunu açar…
İşte biz şirket olarak işimizi bu anlayışla müşterimize sunma gayreti içerisinde çalışıyoruz.

Destek Patent ailesi olarak ülkemizin batısından doğusuna, kuzeyinden güneyine yayılmış 9 şubemiz de bulunan 190 çalışanımızla, müşterilerimizin ürettiği yenilikler ve yeni ürünler üzerinde var olan haklarını etkin korunması için enerjimizi sarf ediyoruz.

Destek Patent 2012 yılında çalışanların motivasyonlarını arttırarak güleryüzlü hizmeti siz değerli müşterilerimizin ayağına kadar götürmekte ve her toplantısını kayıt altına alarak sürekliliği sağlamaktadır. Kaliteyi sürekli kılmak ve sizler için takip edilebilir bilgiye erişimi kolaylaştırmak amacıyla kurumsal web sitemizi ve Online İşlemler bölümümüzü yeniden inşa ettik. Türkiye’de bugüne kadar yapılmış olan sınai haklar başvurularının büyük bölümünü kapsayan veritabanımız ile yeni sitemiz, gerek müşterilerimiz gerek ise sektörümüz için her zaman en yeni bilgilerin bulanacağı bir destek noktası olacak.

2011 yılında Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’nın açıklamış olduğu Sanayi Strateji Belgesi, ülkemizde katma değerli üretime odaklanmanın getireceği sonuçlar dünyasına yeni bir anlayış kazandırmıştır. Birçok sivil toplum örgütünün hazırladığı inovasyon konferansları, kongre ve toplantıları ülkemizde artık markalaşmanın kesin bir yol aracı olduğunun önemli bir göstergesi olmuştur.

Üniversitelerimizin inovatif gelişimin içerisinde olması gerektiği inancı ile hazırladığımız ‘İnoversite’ projemizin sunumunu yine bu sene yaptık. “İnovatif Üniversiteler” anlamını taşıyan İnoversite Projesi, üniversitelerimizdeki yeni bilgilerin sanayiye transfer edilerek yenilikçi ürünlerin üretiminde kullanılmasını sağlayacak bir projedir.

İnoversite Projesi ile üniversitelerimizin inovatif üniversitelere dönüşümü mümkün olabilecektir. İnoversite projesinde en temel fonksiyona sahip olan Teknoloji Transfer Ofisleri üniversitelerde yazılmış olan bitirme tezleri, doktora ve doçentlik tezlerinde ele alınan yenilikçi teknolojilerin önünü açan bilgileri ticarileştirecektir. Sektörler bu bilgilerle yeni teknolojiyi üretme kabiliyetlerini hızlandıracak ve dünyaya açılmada en önemli fırsat olan rekabetçi imkanlara sahip olabilecektir. Ülkemizde bu çalışmalara destek veren tüm sanayici ve işadamlarımıza minnetle ve şükranla teşekkürlerimizi arz ediyoruz.

Ancak ülkemizin bu gelişmeleri sürdürülebilir hale getirmesi için hukuki zeminde var olan boşluğun doldurulmasına ihtiyaç bulunmaktadır. Anayasa Mahkemesi’nin Patentlerin ve Tasarımların Korunmasın İlişkin Kanun Hükmündeki Kararname’nin bu hakların taklit edilmesi halinde verilecek cezalara ilişkin maddelerini iptali ile oluşan bu boşluğun giderilmesi 2012 yılı için en büyük beklentimiz olacaktır. Bu boşluk hem yerli sanayiciyi hem de yurtdışından gelecek yatırımcıları tedirgin etmektedir. Sanayicilerimiz, büyük maliyetlerle oluşturdukları önemli buluşlarını ürünlerinde kullanırken çekinmektedirler.

Bu nedenle yenilikçi çalışmaların hızla devam etmesi için Adalet Bakanlığı’nın hazırlamış olduğu TCK’da yukarıdaki düzenlemeleri içeren kanun tasarısı Meclis Adalet Komisyonu’nda bir an önce görüşülüp kanunlaşması için genel kurula gönderilmesi gerekmektedir.

2011 yılında kurduğumuz Türkiye’nin ilk Marka & Patent Televizyonu Destek Patent TV, 2012 yılında daha canlı mesajlarla dolu olacak ve sizler için kısa ve net bilgiler vermeye devam edecek. Çünkü marka, patent ve tasarımlar şirketinizin görünmez değerleri olup, bu değerlerin size para kazandırmasını istiyorsanız bu değerleri de paranız gibi yönetmeniz gerekmektedir. Günümüz ekonomisi değer yönetmeye dayalı bir ekonomi olup bu değerleri iyi yöneten şirket yönetimleri şirketlerini elbette ki dünya çapında değerlere sahip kılma becerisini göstermiş olacaklardır. Destek Patent TV bu alanda ihtiyaç duyduğunuz bilgileri sizlerle paylaşıyor olacak.

Ayrıca operasyonumuzun kalbi niteliğindeki Bursa şubemizi hizmet kalitemizi arttırabilmek için 2011 yılında yeni adresine taşıdık.

2011’de gerçekleştirdiklerimiz, tüm paydaşlarımızın ortak başarısıdır. Güzel gelişmelerin sürmesi ve artarak devam etmesi dileği ile 2012 yılının ülkemiz ve paydaşlarımız için hayırlara vesile olmasını dileriz.

Güzel günler dileklerimle,


Kemal YAMANKARADENİZ
Destek Patent Y.K.B.

 

Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz?

Marka

En Değerli Mülkünüz Markanız...
Bilgi Al

Patent

Patentle daha çok kazanın!
Bilgi Al

Coğrafi İşaret

Şehriniz
Değeriniz Olsun!
Bilgi Al

Endüstriyel Tasarım

Farkınız, tasarımınız!
Bilgi Al

Marka Değerleme

Ölçülmeyen değer, büyüyemez!
Bilgi Al

MarkArt

Marka Bulma
Sanatı...
Bilgi Al