Uzman GörüşleriYeni yılda “Patent”ten umutluyuz


Son 2 yıldır Aralık ayı patent başvurularının en yoğun olduğu ay olarak dikkat çekiyor. Yakalanan bu ivmenin Sınai Mülkiyet Kanunu ve teşviklerle birlikte 2017 yılında artarak devam edeceğini düşünüyoruz. 2017, fikri ve sınai haklar alanında önemli gelişmelerin olacağı bir yıl olacak.

Son iki yılda TPE'ye yapılan patent başvuru verilerini incelendiğimizde, başvuruların Aralık ayı itibariyle yükseliş gösterdiğini görüyoruz. 2016 yılı için de beklentimiz bu yönde... Rakamsal verilerden yola çıkarak, patent ve marka konusunda yeni yıla umutlu girmemiz için her tür gerekçemiz var. Türkiye Patent Enstitüsü verileri de bu kanımızı destekliyor.
TPE'ye yapılan patent başvurularının kilometre taşları şöyle:

2006 yılı: TPE'ye yapılan yerli başvuru sayıları ilk kez bini geçti.

2008 yılı: Başvurular ilk kez 2 bini geçti.

2011 yılı: Yabancı patent başvurularının sayısı ilk kez 10 bini geçti.

2012 yılı: Yerli başvuruların sayısı ilk kez 4 binin üzerine çıktı. Aynı yıl ilk kez tescil edilen patent sayısı binin üzerine çıktı.

2015'te 40 bini aşan tasarım başvurusu ile Türkiye, en fazla tasarım başvurusu yapılan ülkeler sıralamasında Avrupa'da ikinci, dünyada ise dördüncü sıradaydı. Benzer bir başarının 2016 yılı için de söz konusu olacağını öngörüyoruz. 2011'den bu yana Avrupa'da en fazla marka başvurusunun yapıldığı ülke, Türkiye. 2015'te 110 bin marka başvurusuyla aynı başarıyı sürdürdük. 2016 rakamları açıklandığında da göreceğiz ki; insanımızın marka oluşturma arzusu ve girişimci ruhu, yine bizi birinciliğe taşıyacak. 
Patent konusunda yılın kurumu, Türk Patent Enstitüsü. Türkiye, 2000'li yılların başında patent başvurularını araştırıp inceleyemediği için yabancı ülkelerin patent kurumlarına göndermek zorunda kalıyordu. Bugün ise TPE bu konudaki yetkili kurum. TPE, Birleşmiş Milletlere bağlı Dünya Fikri Mülkiyet Teşkilatı WIPO tarafından uluslararası patent araştırma ve inceleme otoritesi olarak kabul edildi. Bu, 2016'nın sektörümüz açısından en önemli olayı.
Sınai Mülkiyet Kanun Tasarısı’nın 2017 yılı içerisinde TBMM'den geçeceğine ve bu kanunun bizi çok daha ilerilere taşıyacağına inanıyorum. Borsa İstanbul bünyesinde yürütülen “Patent Borsası” çalışmalarının 2017'de sonuçlandırılarak sektörün ilerlemesine büyük katkı sağlayacağı inancındayım.

Güzel günler dileklerimle, 

Kemal Yamankaradeniz 
Destek Patent Yönetim Kurulu Başkanı 
kyk@destekpatent.com.tr

Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz?

Marka

En Değerli Mülkünüz Markanız...
Bilgi Al

Patent

Patentle daha çok kazanın!
Bilgi Al

Coğrafi İşaret

Şehriniz
Değeriniz Olsun!
Bilgi Al

Endüstriyel Tasarım

Farkınız, tasarımınız!
Bilgi Al

Marka Değerleme

Ölçülmeyen değer, büyüyemez!
Bilgi Al

MarkArt

Marka Bulma
Sanatı...
Bilgi Al